چرخش شغل: راهنمای کامل

 

چرخش شغل: راهنمای کامل

 

 

چرخش شغلی تکنیکی است که برای افزایش یادگیری و انگیزه کارکنان استفاده می شود. در این مقاله توضیح خواهیم داد که چرخش شغلی چیست و مزایا و معایب آن را فهرست می کنیم

 

محتویات

چرخش شغلی چیست؟ یک تعریف

مزایای چرخش شغلی

معایب چرخش

شغل بهترین شیوه های چرخش شغلی

قبل از رفتن

پرسش های متداول

 

چرخش شغلی چیست؟ یک تعریف

چرخش شغلی عمل جابجایی کارکنان بین مشاغل در یک سازمان است. این چرخش‌ها عمدتاً جانبی هستند، به این معنی که بین مشاغل در یک سطح اتفاق می‌افتند و ترفیع محسوب نمی‌شوند. همچنین اغلب موقتی هستند و افراد پس از مدتی به شغل اصلی خود باز می گردند.

 

 

چرخش مشاغل تعدادی مزایای کلیدی دارد که بعداً با جزئیات بیشتر به آنها خواهیم پرداخت، به عنوان مثال به آنها فکر کنید. شروع یک شغل جدید هیجان انگیز و چالش برانگیز است، خستگی را کاهش می دهد، انگیزه را تحریک می کند، به ارزیابی تناسب فرد با شغل کمک می کند، و راه بسیار خوبی برای کسب دانش و شایستگی های جدید از طریق تمرین مشاغل مختلف است.

 

چرخش شغلی یک تکنیک شناخته شده توسعه سازمانی است . این یک بخش اساسی از (دوباره) طراحی شغل ، همراه با ساده سازی شغل ، غنی سازی شغل ، و توسعه شغل است . بیایید نگاهی دقیق تر به مزایای چرخش شغلی بیندازیم.

 

چرخش شغلی بخشی از طراحی شغل به همراه افزایش، چرخش و غنی سازی شغل است؛ چرخش شغلی یک بخش اساسی از طراحی شغلی است.

چرخش شغلی

مزایای چرخش شغلی برای کارفرما

مشاغل چرخشی فهرست بلند بالایی از مزایای هم برای کارفرما و هم برای کارمند دارد. اگرچه بین این دو همپوشانی وجود دارد، اجازه دهید ابتدا بر مزایای چرخش شغلی برای کارفرما تمرکز کنیم:

 

 

یادگیری .

چرخش شغلی راهی عالی برای انتقال مهارت‌ها، دانش و شایستگی‌های خاص است که منجر به انباشت سرمایه انسانی می‌شود. به عنوان مثال، یک کارمند ممکن است فرآیند کامل تولید را بیاموزد، زیرا در نقش های متفاوتی خدمت کرده است که چشم انداز کل نگر را برای آنها فراهم می کند. به طور مشابه، مدیران ممکن است نیاز داشته باشند که بخش‌های مختلف را قبل از آماده شدن برای یک موقعیت رهبری ارشد که در آن به این تجربه نیاز دارند، تجربه کنند.

مثال دیگر این است که بسیاری از متخصصان منابع انسانی فاقد مهارت های تجاری هستند. یک راه خوب برای ایجاد این مهارت‌ها، چرخش متخصصان منابع انسانی در خارج از بخش منابع انسانی است – و قرار دادن افرادی از کسب و کار در بخش منابع انسانی. این عملی است که توسط جان بودرو و اد لاولر توصیه شده است .

انعطاف پذیری .

چرخش به کارمندان اجازه می دهد تا کارهای مختلفی را انجام دهند که منجر به نیروی کار انعطاف پذیرتر می شود. اگر افراد بتوانند در دو یا سه نقش مستقر شوند، مجموع نیروی کار موجود شما بزرگتر خواهد بود و برای انجام هر یک از نقش های موجود بسیار انعطاف پذیرتر خواهد بود.

 

جایگزینی کارمند .

هنگامی که یک کارمند منتقد به طور ناگهانی ترک می کند، نقش او باید با شخصی در شرکت جایگزین شود. در اینجا، چرخش شغلی می تواند نقش داشته باشد. با (به طور موقت) استقرار یک همتا که تا حدودی با نقش آشنا است و با شرکت بسیار آشنا است، نقش مهم را می توان به سرعت پر کرد.

 

جهت گیری و قرارگیری.

منطقه ای که چرخش اغلب در آن اعمال می شود دوره های کارآموزی است. در طول دوره کارآموزی، یک فارغ التحصیل معمولاً چهار نقش مختلف را در بازه زمانی دو ساله انجام می دهد. این کار فارغ التحصیل را قادر می سازد تا استعدادهای پنهان را کشف کند و نقش هایی را که دوست دارد و در آنها خوب است شناسایی کند.

در عین حال، سازمان را قادر می‌سازد تا کشف کند که استخدام جدید در کجای سازمان می‌تواند بیشترین ارزش را بیافزاید، که به آن تطبیق شغل و کارمند نیز گفته می‌شود. این یک راه عالی برای اطمینان از به کارگیری استعدادهای جدید است. به طور مشابه، زمانی که شخصی تمایل به نقش متفاوتی دارد، می‌توان او را در شرکت چرخاند تا این نقش جدید را امتحان کند. اگر کار نکرد، فرد آزاد است که برگردد. این ممکن است مانع از خروج یک کارمند با استعداد شود.

 

رضایت و فرسودگی .

زمانی که شخصی به مدت ۴ یا ۵ سال در یک شغل گیر می کند، ممکن است در معرض خطر بالای ترک باشد. چرخش شغلی فرصتی را برای تغییر مناظر و به چالش کشیدن افراد ارائه می دهد که منجر به افزایش رضایت و کاهش فرسایش کارکنان می شود.

 

مزایای چرخش شغلی برای کارمند

به طور مشابه، چرخش شغلی نیز مزایایی برای کارمند دارد:

 

انگیزه .

یکی از معایب ماندن در نقش برای مدت طولانی، از دست دادن انگیزه است. چرخش شغلی تغییر منظره را با مسئولیت های جدید تضمین می کند که کارمند را برای یادگیری و سازگاری به چالش می کشد. این یک راه عالی برای کاهش خستگی، ایجاد انگیزه در کارکنان و افزایش چابکی شخصی آنهاست.

 

یادگیری .

یادگیری نه تنها برای کارفرما بلکه برای کارمند نیز سودمند است. به خصوص افرادی که به تازگی وارد نیروی کار شده اند نیاز شدیدی به یادگیری و توسعه دارند. چرخش شغلی – به عنوان مثال در ترکیب با مربیگری همتایان – می تواند این فرصت ها را ارائه دهد.

معایب چرخش شغلی

ما نمی توانیم این مقاله را بدون ذکر اجمالی معایب چرخش شغلی به پایان برسانیم.

 

ناکارآمدی ها

هنگامی که یک کارمند به یک نقش جدید ملحق می شود، ممکن است قبل از رسیدن به سطح بهره وری بهینه، تغییر شغل می دهد؛ به همین دلیل، چرخش می تواند منجر به وقفه های مکرر در کار و ناکارآمدی های مربوطه شود

سوء تفاهم

یکی دیگر از معایب این است که فردی که از یک نقش دور می شود ممکن است هنوز دانش و ارتباطات برتر ( ضمنی ) داشته باشد. این ممکن است منجر به این شود که این شخص (تا حدی) در نقش باقی بماند و منجر به نامشخص بودن نقش شود. یکی از راه‌های مقابله با این مسئله، داشتن یک برنامه راهنمایی است .

کارمند ناراضی

چرخاندن افراد از شغلی که دوست دارند، ممکن است انگیزه آنها را کاهش دهد. یک نقطه ضعف احتمالی کارکنان ناراضی است که شغل جدید را دوست ندارند، انگیزه ندارند و حتی ممکن است به فکر ترک سازمان باشند.

کمبود فرصت.

چرخش شغلی اغلب افقی است، به این معنی که افراد ترفیع نخواهند گرفت، بلکه نقش متفاوتی در همان سطح خواهند داشت. این ممکن است به جای گام بعدی، دور زدن افراد را از مسیر شغلی مورد نظرشان دور کند. ارزیابی سطح جاه‌طلبی آنها و چارچوب‌بندی چرخش به عنوان فرصتی برای یادگیری مهارت‌های متنوع‌تر که بعداً در حرفه‌شان برای آنها مفید خواهد بود،

بهترین شیوه های چرخش شغلی

همانطور که شما اکنون متوجه شده اید، کاملاً ممکن است “روی اشتباه چرخانده شود”. بیایید یک سری از بهترین شیوه ها را در مورد چگونگی ایجاد تأثیر مثبت بیشتر در عین کاهش اثرات منفی مرور کنیم.

 

وسیله ای برای رسیدن به هدف .

چرخش را می توان برای اهداف مختلف استفاده کرد. آنچه که باید در نظر داشت این است که هدف از چرخش شغلی باید از ابتدا مشخص باشد. چرخش بی‌رویه کارمندان در مشاغل مختلف باعث ایجاد ناکارآمدی، نامشخص بودن نقش و وقفه در کار می‌شود. این ناکارآمدی ها تنها زمانی قابل توجیه هستند که هدف یا منفعت مشخصی برای این عمل چرخش شغلی وجود داشته باشد.

خرید کارمند .

یکی دیگر از معایب احتمالی این است که چرخش ممکن است منجر به نارضایتی کارکنان شود. این را می توان با توضیح واضح مزایای چرخش شغلی برای کارمند و متقاعد کردن کارمند به جای اجبار آنها انجام داد. ایجاد تمایل کارکنان می تواند چیزی را که به عنوان یک موقعیت بد درک می شود به یک فرصت تبدیل کند.

آموزش .

سوم، اطمینان حاصل کنید که افراد قبل از اینکه به شغل دیگری تبدیل شوند، به درستی آموزش دیده اند. ورود به یک شغل در حالی که فاقد دانش و مهارت های لازم برای عملکرد خوب است، انگیزه را کاهش می دهد و زمان لازم برای رسیدن به سطح بهره وری بهینه را افزایش می دهد. همانطور که در بالا ذکر شد، مربیگری و راهنمایی می تواند در اینجا بسیار ارزشمند باشد.

نظارت و بازخورد.

هنگامی که شخصی به یک نقش تبدیل شد، مطمئن شوید که او را از نزدیک زیر نظر دارید و بازخورد کافی ارائه می دهید. با گذشت زمان، افراد مستقل تر می شوند و به ساختار کمتری نیاز دارند. علاوه بر این، معیارهای موفقیت واضحی را برای شغل ایجاد کنید و اینها را به اطلاع آنها برسانید. این به کارمند کمک می کند تا بفهمد از آنها چه انتظاری می رود.

چرخش شغلی برنامه ریزی شده یک رویکرد رسمی تر برای چرخش شغلی، مسیریابی شغلی نامیده می شود .

همانطور که می دانید شغل های چرخشی می تواند مزایای زیادی هم برای سازمان و هم برای کارمند داشته باشد. با این حال، زمانی که به صورت تصادفی انجام شود، کارایی را کاهش می دهد، خطاها را ایجاد می کند و منجر به عدم شفافیت نقش می شود. بنابراین مهم است که به وضوح دلیل استفاده از چرخش را مشخص کنید. این و (بسیاری) نکات دیگر در مورد چرخش شغل، طراحی شغل، و توسعه سازمانی را می توان در برنامه گواهینامه آینده ما در مورد توسعه سازمانی یافت!

 

سوالات متداول

چرخش شغلی چیست؟

چرخش شغلی عمل جابجایی کارکنان بین مشاغل در یک سازمان است. این چرخش‌ها اغلب موقتی و عمدتاً جانبی هستند، به این معنی که بین مشاغل در یک سطح اتفاق می‌افتند و ترفیع محسوب نمی‌شوند.

 

نقطه قوت اصلی چرخش شغلی چیست؟

یکی از مزایای اصلی چرخش شغلی این واقعیت است که راهی عالی برای انتقال مهارت‌ها، دانش و شایستگی‌های خاص است که منجر به انباشت سرمایه انسانی و نیروی کار انعطاف‌پذیرتر می‌شود.

 

عیب چرخش شغلی چیست؟

یکی از معایب چرخش شغلی در این واقعیت نهفته است که اگر از شغلی که از آن لذت می‌برند خارج شوند، می‌تواند منجر به ناراضی شدن کارمندان شود.

https://www.aihr.com/blog/job-rotation/?__hstc=97201216.f714a7761aae493d372970b962016ed4.1676544174549.1685779373805.1685806081359.5&__hssc=97201216.1.1685806081359&__hsfp=3267543708

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *