گسترش شغل ، مزایا و معایت

گسترش شغل چیست؟

بدون شک گسترش شغل یکی از شناخته شده ترین راه ها برای گسترش تنوع در یک شغل است. در این مقاله توضیح خواهیم داد که گسترش شغل چیست، مزایا و معایب آن را مرور می کنیم و با چند نمونه از گسترش شغل در عصر دیجیتال که ارتباط آن را در دنیای پویای امروز نشان می دهد، پایان می دهیم.

گسترش شغل

گسترش شغل

گسترش شغل

What Is Job Enlargement?

فهرست

گسترش شغل چیست؟ تعریف

مزیت های بزرگ شدن شغل

معایب بزرگ شدن شغل

مثال بزرگ شدن شغل

در آخرین یادداشت

پرسش های متداول

گسترش شغل چیست؟ یک تعریف

تعریف توسعه شغلی افزودن فعالیت های اضافی در همان سطح به نقش موجود است. این بدان معناست که یک فرد در شغل فعلی خود فعالیت های متفاوت و بیشتری انجام می دهد. به عنوان مثال، کارمندی که اکنون برنامه ریزی خود را در جایی که قبلاً توسط مدیرش انجام می شد، مدیریت می کند.

بزرگ کردن شغل یک تکنیک کلیدی در طراحی مجدد شغل است ، همراه با غنی سازی شغل ، چرخش شغل و ساده سازی شغل.

گسترش شغل اغلب با غنی سازی شغل اشتباه گرفته می شود. با این حال، یک تفاوت مشخص وجود دارد. هدف بزرگ کردن شغل، گسترش شغل فرد به منظور ایجاد انگیزه بیشتر در شغل است. غنی سازی شغل فرآیندی است که در آن انگیزه هایی به مشاغل موجود اضافه می شود. این بدان معناست که گسترش شغل راهی برای غنی‌سازی شغل است، اما همه فعالیت‌های غنی‌سازی شغل نیز گسترش شغل محسوب نمی‌شوند. در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح خواهیم داد.

یکی از ویژگی های کلیدی بزرگ شدن این است که دامنه کار را به صورت افقی گسترش می دهد. به همین دلیل از آن به عنوان گسترش افقی نیز یاد می شود و در مقابل تخصص است. در تخصص، یک تقسیم کار ایجاد می شود که در آن افراد وظایف تخصصی را انجام می دهند. تفکر در اینجا این است که فرد در اجرای این وظایف بسیار مؤثر خواهد بود. گسترش شغل برعکس عمل می کند. این ما را به مزایا و معایب گسترش شغل می رساند.

مزایای گسترش شغل

گسترش مشاغل در دهه ۶۰ و ۷۰ رایج شد. در آن زمان توجه به عواملی که باعث انگیزش شغل می‌شد، گسترش یافت، زیرا مردم متوجه شدند که خطوط مونتاژ سنتی تولید انبوه خسته‌کننده و عمیقاً کار کردن در آن‌ها ناراضی است.

بزرگ کردن مشاغل بسیار تخصصی منجر به تعدادی مزیت می شود.

ایجاد طیف وسیع تری از فعالیت ها . در اصل، گسترش شغل در مورد افزودن مسئولیت ها به نقش های موجود است. این کار را متنوع تر می کند و طیف وسیع تری از فعالیت ها را ایجاد می کند.

یکنواختی را کاهش می دهد . در نتیجه دامنه وسیع تر فعالیت ها، یکنواختی کاهش می یابد. مردم همان کار بسیار تخصصی را ۳۰ بار در ساعت به مدت ۹ ساعت متوالی انجام نمی دهند. درعوض، آنها بیشتر در سرتاسر درگیر هستند، یک محصول واحد را طی مراحل مختلف تولید می‌گذرانند، یا حتی یک کمربند مونتاژ خودکار را مدیریت می‌کنند.

انواع مهارت ها را آموزش می دهد و به رشد شغلی کمک می کند . مسئولیت های شغلی اضافی نیاز به آموزش و کمک در ایجاد تجربه اضافی دارد. این به کارکنان مهارت های اضافی می آموزد و از نظر رشد شغلی مفید است.

دستمزد بالاتری دریافت کنید . افزودن مسئولیت ها به یک نقش اغلب به جبران بهتری منجر می شود. دستمزد بالاتر یک مزیت خاص برای کارمند است.

استقلال، مسئولیت پذیری و مسئولیت بیشتری می دهد . مسئولیت های اضافی منجر به تعدادی از عوامل انگیزشی می شود. از آنجا که فرد در حال حاضر مسئول چندین فعالیت مرتبط است، فرد آزادی بیشتری در مورد نحوه انجام کار خود دارد که منجر به استقلال بیشتر می شود. علاوه بر این، آنها نسبت به اشتباهات و کیفیت محصول پاسخگوتر هستند زیرا مالکیت و مسئولیت بیشتری را تجربه می کنند زیرا تعامل بیشتری با یک محصول یا خدمات دارند (در مقایسه با زمانی که متخصص بودند).

برای خاتمه دادن به این موضوع، گسترش شغل می‌تواند تنوع بیشتری را برای کارمندان ایجاد کند، مالکیت بیشتری بر کارشان ایجاد کند، و می‌تواند کار را به تجربه‌ای با ارزش‌تر تبدیل کند.

معایب گسترش شغل

گسترش شغل نیز دارای معایبی است. دلایل خوبی وجود دارد که چرا در اوایل دهه ۱۹۰۰ موجی از تخصص‌ها مشاغل را خسته‌کننده و یکنواخت کرد – مهم‌ترین آنها گسترش تولید و سود بود.

یکی از معروف ترین نمونه ها شرکت فورد موتور است. به دلیل خط مونتاژ بسیار تخصصی ایجاد شده در کارخانه های خود، این شرکت پیشرو در بازار بود. در نتیجه ، شرکت توانست حداقل دستمزد بسیار بالاتری را به کارگران ارائه دهد و به آنها مرخصی بیشتری بدهد.

راندمان پایین تر . گسترش شغل منجر به تخصص کمتر و در نتیجه تخصص کمتر می شود. به زبان ساده، وقتی یک فعالیت را در تمام روز، هر روز انجام می دهید، در انجام آن بسیار خوب و سریع عمل می کنید. بنابراین، گسترش شغل منجر به کاهش کارایی می شود.

کیفیت پایین تر . مطابق با موارد قبلی، بزرگ شدن نیز می تواند کیفیت را کاهش دهد. با این حال، این مورد بی چون و چرا نیست. انجام یک کار یکسان در تمام روز، هر روز نیز می تواند منجر به کسالت شود. همچنین، اگر شما فقط مسئول بخش کوچکی از محصول هستید، مسئولیت کل محصول را تجربه نمی کنید. کارکنان مفهوم کامل محصول را ندارند ، که منجر به عدم مالکیت و تمایل به بهبود می شود.

خزش شغل . خزش شغلی گسترش مداوم حجم کار است زیرا وظایف بیشتر و بیشتری به یک نقش اضافه می شود. این می تواند منجر به غیرواقعی و طاقت فرسا شدن کار شود. خزش شغلی زمانی اتفاق می افتد که یک شغل به طور مداوم بزرگ می شود و به طور بالقوه منجر به استرس و فرسودگی شغلی می شود.

گسترش سطح آموزش و هزینه ها . از آنجایی که گسترش شغل شامل اضافه کردن وظایف و مسئولیت‌هایی است که کارمند قبلاً نداشته است، اغلب مستلزم گسترش سطح آموزش و هزینه‌های آموزشی است. علاوه بر این، کارمند قبل از رسیدن به سطح بهره وری بهینه به زمان نیاز دارد.

نتیجه گیری در اینجا این است که گسترش شغل هم مزایا و هم معایب دارد. بنابراین، موارد باید به صورت جداگانه در مورد منطقی بودن یا نبودن گسترش ارزیابی شوند. این به شرایط منحصر به فرد شغل بستگی دارد. بنابراین توصیه می شود متخصصانی مانند شریک تجاری منابع انسانی یا متخصص توسعه سازمانی با مدیران در مورد اینکه آیا گسترش شغل (یا هر شکل دیگری از غنی سازی شغل) برای یک کارمند منطقی است یا خیر مشورت کنند.

مثال گسترش شغل

اجازه دهید این مقاله را با دو مثال از گسترش شغلی در عمل به پایان برسانیم.

با گسترش ربات‌سازی، تعداد فزاینده‌ای از جراحی‌ها توسط روبات‌هایی که توسط جراح از طریق کنسولی که معمولاً در گوشه اتاق عمل قرار دارد، کنترل می‌شوند. وقتی یکی از بیمارستان‌های بزرگ ایالات متحده این کار را انجام داد، متوجه شدند که حضور جراح در قسمت دیگری از اتاق و نه پشت میز عمل، مانع از برقراری ارتباط می‌شود.

به طور سنتی، جراح این روش را دیکته می کرد و دستورالعمل هایی را ارائه می داد. با این حال، از آنجایی که جراح در حال حاضر به صورت فیزیکی از میز عمل خارج شده است، آنها فاقد یک دید کلی از آنچه روی و اطراف میز عمل اتفاق می افتد، نیستند. این بدان معنی است که بخشی از نقش آنها باید توسط یکی از دستیاران عملیاتی جایگزین شود.

در نتیجه، این دستیار باید در مهارت‌های ارتباطی با سایر اعضای تیم و اجرای فعالیت‌های مختلفی که در غیر این صورت توسط جراح انجام می‌شد، آموزش ببیند. این یک مثال عالی از این است که چگونه اتوماسیون و ربات سازی می تواند منجر به گسترش شغل شود.

مثال دیگر از تیم ارتباطات شرکتی در یک شرکت بزرگ چندملیتی FMCG می آید. این شرکت دارای مشاوران ارتباطی تخصصی برای مدیریت ارتباطات پیرامون پیاده سازی ابزارهای دیجیتال جدید بود.

یکی از مشکلاتی که این شرکت با آن روبرو شد این بود که انطباق ابزارها کم باقی ماند. پس از بررسی این موضوع، آنها دریافتند که ارتباطات شرکتی همیشه با هدف ابزار و عملکرد آن همخوانی ندارد. پس از تحقیقات بیشتر، مشخص شد که تیم ارتباطی همیشه به طور کامل در جریان نبوده است.

این با بزرگ کردن مشاغل تیم ارتباطات حل شد. این تیم در گفتگوها و تحقیقات اولیه در مورد هدف و کارکردهای اصلی ابزارها و همچنین مصاحبه‌های کاربر و معیارهای طراحی پیش‌نویس شرکت خواهد کرد. تخصص تیم ارتباطات در این مرحله مفید بود و آنها را قادر ساخت تا یک استراتژی ارتباطی را زودتر پیش نویس کنند که با مشکلات کاربرانی که ابزار نرم افزاری جدید حل می کرد مرتبط بود.

یادداشت پایانی

اگرچه گسترش شغل در زمانی رایج شد که مردم از کار خسته کننده در خطوط مونتاژ بسیار تخصصی خسته شده بودند، مثال‌های بالا نشان می‌دهند که در دنیای دیجیتال امروز بزرگ‌تر شدن هنوز یک موضوع مهم است. با گسترش تعداد وظایف خودکار یا دیجیتالی، نقش ها به طور طبیعی کوچک شده و تخصصی تر می شوند. بزرگ کردن مشاغل راه خوبی برای غنی سازی این مشاغل است و با افزودن وظایف اضافی آنها را متنوع تر می کند.

سوالات متداول

گسترش شغل چیست؟

تعریف توسعه شغلی افزودن فعالیت های اضافی در همان سطح به نقش موجود است. این بدان معناست که یک فرد در شغل فعلی خود فعالیت های متفاوت و بیشتری انجام می دهد.

مزایای گسترش شغل چیست؟

بزرگ کردن مشاغل بسیار تخصصی منجر به چندین مزیت می شود: طیف وسیع تری از فعالیت ها را ایجاد می کند، یکنواختی را کاهش می دهد، مهارت های مختلفی را آموزش می دهد و به رشد شغلی کمک می کند، دستمزد بالاتری کسب می کند و استقلال، مسئولیت پذیری و مسئولیت بیشتری را به همراه دارد.

معایب گسترش شغل چیست؟

گسترش شغل دارای تعدادی اشکال است: راندمان پایین تر، کیفیت پایین تر، خزش شغل، و گسترش سطح آموزشی و هزینه ها.

https://www.aihr.com/blog/job-enlargement/?__hstc=97201216.f714a7761aae493d372970b962016ed4.1676544174549.1685779373805.1685806081359.5&__hssc=97201216.1.1685806081359&__hsfp=3267543708

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *