مزایای سازمانی ۷- ۳

مزایای سازمانی

 سازمان ها علاوه بر مزایای قانونی از برخی طرح های انگیزشی برای جذب و حفظ کارکنان استفاده می کنند. هدف سیستم های جبران خدمات، رسیدن به اهداف متعددی از قبیل جذب کارکنان، حفظ افراد دارای عملکرد بالا انگیزه بخشی به عملکرد، صرف خردمندانه بودجه جبران خدمات، همسویی کارکنان با اهداف سازمانی و پاداش دهی به رفتار مطلوب مورد نظر سازمان است. از آنجا که مزایا بخش جدایی ناپذیر جبران خدمات اند، با

اهداف اساسی مدیریت منابع انسانی، ارتباطی ناگسستنی دارند. 

متداول ترین مزایای سازمانی

 در ادامه به متداول ترین انواع مزایای سازمانی پرداخته می شود: 

– بیمه عمر .

 برخی از سازمانها تمام یا بخشی از بیمه عمر را پرداخت می کنند. 

– کمک هزینه آموزش،

برخی از سازمانها همه یا قسمتی از شهریه تحصیل کارکنان با فرزندان آنان را تقبل می کنند. 

– مهد کودک و خانه سالمندان .

برخی از سازمان های بزرگ،امکاناتی همچون مهد کودک برای کارکنان فراهم می کنند و برخی دیگر تمام یا قسمتی از این هزینه ها را متقبل میشوند. 

– کمک هزینه مسکن.

معمولا در کلان شهرها به کارکنان کمک هزینه مسکن تعلق می گیرد. به علاوه شرکتها برای کارکنان اعزامی خود به شهرهای گران جهان، کلیه هزینه های مسکن را تقبل می کنند. 

– هدیه روز تاسیس.

برخی از شرکت ها روز تأسیس خود را جشن می گیرند و هدایایی به کارکنان اهدا می کنند. به علاوه در برخی از سازمان ها به منظور تقویت روحیه همکاری در کارکنان، هدیه روز تولد کارمند نیز تخصیص می یابد. 

– وأم.

در برخی از شرکتها وامهایی همچون وام ضروری، مسکن، خرید خودرو یا تجهیزات به کارکنان تعلق می گیرد. 

– هدیه اعیاد.

در ایران در برخی از اعیاد همچون نوروز، غدیر، قربان، قطر، مبعث و روز زن یا مرد هدایایی به کارکنان پرداخت می شود. 

– بن .

 در سازمان ها معمولا بنها، به صورت کارت اعتباری برای خرید لباس و کالا تخصیص می یابد.بن نوعی پرداخت است که ارتباط چندانی با ارزیابی عملکرد ندارد 

– حق ایاب و ذهاب.

معمولا زمانی که کارگاه یا محل کار در خارج از شهر است، مبلغی به عنوان حق ایاب و ذهاب به کارکنان تعلق می گیرد. 

– حق سنوات خدمت.

در این طرح به ازای هر سال خدمت، مبلغی به عنوان حق سنوات انباشته می شود و زمانی که فرد از سازمان میرود، به وی تعلق می گیرد. معمولا یک ماه برای هر سال به عنوان حق سنوات خدمت در نظر گرفته می شود. 

– طرح های K401.

 طبق این طرح کارکنان بخشی از حقوق خود را قبل از کسر مالیات در اختیار کارفرما می گذارند تا پس از بازنشستگی اصل پول و سود حاصل از آن را دریافت کنند

– چتر نجات طلایی،

یکی از مزایای متداول برای مدیران ارشد، چتر نجات طلایی است که اگر شرکت توسط شرکت دیگری خریداری شود، از آنها حمایت کند. با این مزیت آنها پس از ادغام شرکت در شرکت ادغام شده نیز پست خود را خواهند داشت

– بیمه مسافرت.

 یکی از مزایایی است که سازمانها برای وقایع فوت فرد در مأموریت ارائه می کنند

– برنامه تندرستی کارکنان .

 این برنامه ها بر جلوگیری از بروز بیماری و افزایش سلامت افراد تمرکز می کنند و هدف از آنها تشویق رفتارهایی است که به تندرستی و کاهش فشار روانی منجر می شوند. بسیاری از این برنامه ها با هدف کاهش بروز خطر سرطان با حملات قلبی تنظیم می شوند. برای مثال برخی از سازمانها برای کارکنان خود برنامه های ورزشی تنظیم کرده و از مشاور های تغذیه به منظور ارائه رژیم های غذایی به آنان استفاده می کنند. 

– برنامه های کارمندیاری .

 هدف این برنامه ها مشاوره دادن به کارکنان در زمینه مشکلات خانوادگی، مالی و مانند آن است 

– مزایای بازنشستگی

مزایای بازنشستگی بخش مهمی از بسته جبران خدمات هستند که برای جذب و حفظ هر چه بیشتر نیروی کار ماهر ارائه می شوند. در کشورهای توسعه یافته، برنامه های پرداخت به بازنشستگان مهم ترین بخش مزایای کارکنان را تشکیل میدهد و هزینه های بسیاری به آن اختصاص می یابد از دیدگاه کارفرما، برنامه های بازنشستگی در افزایش اثربخشی استخدامها، کاهش ترک خدمت افزایش رفتارهای عضویت نقش به سزایی دارند و سازمانها را قادر می سازند نیروی کار با ارزش را به مدت طولانی تری حفظ کنند. 

– گزینه های سهام.

در طی سالهای ۱۹۹۰، گزینه های سهام در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از متداول ترین روشهای جبران خدمات مورد استفاده قرار گرفت. هرچند گزینه های سهام در ابتدا به جبران خدمات مشاغل مدیریتی مرتبط بود، اما در گذر سالها برای کارکنان عادی نیز به کار گرفته شد.

 استفاده روزافزون از این روش بحث هایی را ایجاد کرد و برخی آن را وسیله ای در دست مدیران برای انتقال هرچه بیشتر مزایا به خودشان دانستند؛ برخی دیگر نیز آن را یک نوآوری اساسی در جبران خدمات مدیریتی و فرد تلقی کردند. گزینه های سهام را می توان به دو شکل در نظر گرفت:

گزینه هایی که برای گروه منتخبی، از کارکنان مدیران و کارکنان کلیدی در نظر گرفته می شوند و گزینه های سهامی که طیف وسیع تری از کارکنان را در برمی گیرند

فصل هفتم سیستم حقوق و مزایا – دکتر قلی پور – دکتر عسل آغازش

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *