فرسودگی منابع انسانی چیست و چگونه می تواند بر سازمان شما تأثیر بگذارد؟

فرسودگی منابع انسانی چیست و چگونه می تواند بر سازمان شما تأثیر بگذارد؟

فرسودگی شغلی منابع انسانی

فرسودگی منابع انسانی چیست و چگونه می تواند بر سازمان شما تأثیر بگذارد؟

رفع نقاب فرسودگی منابع انسانی

متخصصان منابع انسانی هر روز با وظایف زیادی روبرو می شوند. آنها مسئول استخدام، استخدام ، آموزش، ایجاد و حفظ فرهنگ و حتی رسیدگی به مسائل کارمندان هستند. همه اینها می تواند طاقت فرسا باشد و باعث شود آنها احساس کنند در کار غرق شده اند. این پدیده فرسودگی منابع انسانی نامیده می شود و می تواند تهدیدی برای موفقیت سازمان باشد.

با این حال، این فقط حجم کاری سنگین نیست که متخصصان منابع انسانی را با مشکل مواجه می کند. تغییرات مداوم در سیاست‌ها و مقررات آنها را ملزم می‌کند که همیشه در راس اموفرسوذر قرار بگیرند، که می‌تواند از نظر ذهنی خسته‌کننده باشد.

علاوه بر این، کار عاطفی ناشی از پرداختن به حل تعارض، در ترکیب با کمبود حمایت و منابع، می‌تواند سنگین باشد. اما چگونه می توانید به بخش منابع انسانی خود کمک کنید تا با همه اینها مقابله کند؟ بیایید به فرسودگی منابع انسانی بپردازیم و علائمی را که باید به آنها توجه کنیم و نحوه غلبه بر آن را ببینیم.

علائم و نشانه ها

خستگی عاطفی

منابع انسانی هر روز با مردم سروکار دارد. در حالی که مهم است که آنها با نگرانی‌های کارکنان، درگیری‌ها و سایر چالش‌هایی که ممکن است با آن‌ها مواجه شوند، کنار بیایند، اما می‌تواند از نظر احساسی خسته کننده باشد. از متخصصان منابع انسانی انتظار می رود که در کنار همه باشند، اما وقتی فراموش می کنند مراقب سلامت روان خود باشند چه اتفاقی می افتد؟ خستگی عاطفی می تواند پشت فقدان درک پنهان شود. به عنوان مثال، اگر یک کارمند برای گزارش مشکلی در محل کار به منابع انسانی مراجعه کند، ممکن است یک متخصص منابع انسانی فرسوده نگرانی واقعی نشان ندهد و به موضوع توجه نکند. به همین ترتیب، آنها ممکن است نتوانند احساسات خود را کنترل کنند، در نتیجه عصبانی یا آزرده می شوند و واکنش نامناسبی از خود نشان می دهند.

کاهش رضایت شغلی

رضایت شغلی چیزی است که ما را برمی انگیزد تا در محل کار بهترین عملکرد را داشته باشیم. با این حال، یک متخصص منابع انسانی سوخته به تدریج کمتر با این موضوع ارتباط برقرار می کند. در واقع، آنها از شغل خود می ترسند و دیگر هدفی از کاری که انجام می دهند پیدا نمی کنند.

حتی ممکن است احساس کنند که از کارشان به اندازه کافی قدردانی نمی شود، بنابراین از تلاش دست می کشند. به عنوان مثال، ممکن است یک مسئله دائمی مانند نرخ ترک خدمت بالا وجود داشته باشد و آنها انگیزه ای برای یافتن راه حل نخواهند داشت زیرا معتقدند مشارکت هایشان بی ارزش است. علاوه بر این، ممکن است شروع به دریافت شکایات در مورد رفتار حرفه‌ای منابع انسانی خود کنید، زیرا آنها می‌توانند بی‌تفاوت باشند و منفی‌گری را منتشر کنند، بنابراین فرهنگ شرکت را به خطر می‌اندازند.

خستگی

فرسودگی را می توان از نظر جسمی نیز با خستگی مزمن و سایر شرایط مشابه نشان داد. متخصصان منابع انسانی معمولاً ساعت های طولانی کار می کنند و همزمان با چندین درخواست و کار سروکار دارند. اگر هر روز خود را با احساس خستگی بگذرانند، منجر به خستگی مزمن می شود که احساس خستگی طولانی مدت است. این می تواند باعث مشکلات فیزیکی مانند سردرد، بدن درد یا ضعف سیستم ایمنی شود که منجر به بیماری های بیشتری می شود. با این حال، حتی اگر آنها مریض شوند، مسئولیت های آنها باقی می ماند و فشار بیشتری بر آنها وارد می کند. این یک چرخه سمی ایجاد می کند که در آن آنها به دلیل حجم کاری خود بیمار می شوند اما به کار خود ادامه می دهند و وضعیت آنها بدتر می شود.

کاهش بهره وری

یک کارمند HR خسته تقریباً بلافاصله تمرکز خود را از دست می دهد که می تواند نشانه ای از فرسودگی منابع انسانی باشد. آنها ممکن است به راحتی حواسشان پرت شود و تحت فشار کارشان قرار بگیرند، بنابراین عملکرد ضعیفی دارند. در نتیجه سطح بهره وری آنها آسیب می بیند و کاری که انجام می دهند از کیفیت پایینی برخوردار است. این می تواند ناشی از خستگی یا اضافه بار شناختی باشد. افراد فرسوده ممکن است برایشان سخت‌تر باشد که خلاقانه فکر کنند یا به حل مسئله بپردازند، زیرا به دلیل فشار کاری و استرس خیلی زود به ظرفیت ذهنی خود می‌رسند. این منجر به تصمیم گیری های عجولانه، مهلت های از دست رفته و فرآیندهای کند می شود، بنابراین موفقیت سازمان را به خطر می اندازد. بخش منابع انسانی ستون فقرات فرهنگ شرکت است، بنابراین هر مشکلی که در آنجا رخ می دهد در سراسر سازمان نیز پخش می شود.

تاثیر بر سازمان

کاهش روحیه کارکنان

چگونه متخصصان منابع انسانی می توانند کارکنان را درگیر کنند وقتی انگیزه خود را از دست داده اند؟ یکی از اولین چیزهایی که با فرسودگی منابع انسانی در محل کار آسیب می بیند، روحیه کارکنان است. از آنجایی که منابع انسانی مسئول فرهنگ کاری مثبت است، بی توجهی به وظایف آنها به دلیل فرسودگی شغلی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در بین کارکنان شود. آنها احساس خواهند کرد که صدایشان شنیده نمی شود و مشکلات محل کار حل نشده است، بنابراین برای مشارکت در شرکتی که آنها را رها کرده است احساس بی انگیزگی می کنند.

نرخ ترک کار بالاتر

استخدام و حفظ کارکنان تحت مسئولیت های بخش منابع انسانی است. اما وقتی افرادی که در آنجا کار می کنند دچار فرسودگی می شوند، عملکرد آنها در این وظایف به خطر می افتد. برای مثال، آن‌ها با شور و شوق با افراد جدید آشنا نمی‌شوند و نمی‌توانند آنها را به طور مؤثر آموزش دهند و در یک محیط کاری ناآشنا سردرگم و بی‌حمایت شوند. این تأثیر بدی بر استخدام‌های جدید می‌گذارد و باعث می‌شود آنها به دنبال شغل در جای دیگری باشند. به طور مشابه، آنها نمی توانند از کارمندان فعلی نیز حمایت کنند و درخواست ها یا نگرانی های آنها را نادیده بگیرند. ایجاد یک محیط کاری منفی مانند این باعث می شود افراد شرکت را ترک کنند و نرخ گردش مالی افزایش یابد.

فرهنگ منفی

تصور کنید که یک مسئله تکراری در محل کار وجود دارد، مانند درگیری بین بخش ها یا عدم ارتباط. این وظیفه منابع انسانی است که به حل این حوادث کمک کند. با این حال، اگر کارمندان منابع انسانی در تلاش باشند یا احساس خستگی کنند، این کار سخت‌تر می‌شود. این اجازه می دهد مشکلات گسترش بیشتری پیدا کنند و محیطی خوشایند برای مسائل دیگر مانند مسمومیت یا رفتارهای مشکل ساز ایجاد می کند. اگر نیروی کار شما نتواند بی عدالتی ها را گزارش کند یا برای کمک به منابع انسانی مراجعه کند، این می تواند منجر به مشکلات گسترده ای شود.

چگونه از فرسودگی منابع انسانی جلوگیری کنیم

تعادل زندگی کاری

شما باید افرادی را که در بخش منابع انسانی شما کار می کنند تشویق کنید تا نقطه شیرینی را پیدا کنند که در آن کار و زندگی شخصی در تعادل کامل هستند. می توانید فرهنگ سازی را شروع کنید که در آن ساعات بعد از کار رعایت شود. مهم است که تأکید کنیم کارمندان منابع انسانی نیازی به بررسی ایمیل های کاری در خانه یا در تعطیلات ندارند و زمان شخصی آنها حیاتی است. علاوه بر این، ساعات کاری انعطاف‌پذیر و فرصت‌های کاری از راه دور را تنظیم کنید تا به کارکنان کمک کنید زمان شخصی‌شان را بهتر مدیریت کنند و در برنامه‌شان فضایی برای سرگرمی‌ها و چیزهایی که آنها را خوشحال می‌کند، داشته باشند. روزهای تعطیل اضافی و زمان تعطیلات به یک اندازه مهم هستند و باید از مردم بخواهید تا حد امکان از آنها استفاده کنند.

محیط کار حمایتی

متخصصان منابع انسانی باید هنگام رفتن به محل کار احساس حمایت کنند، و این می تواند در یک محیط مشارکتی که در آن همه پشتیبان یکدیگر هستند به دست آید. برای آنها مفید است که مقداری از استرس را از بین ببرند، زیرا بدانند که همکاران می توانند بخشی از حجم کار را به عهده بگیرند و وقتی احساس خستگی می کنند از آنها مراقبت کنند. ارتباط آزاد کلید این است و شما باید کارکنان را تشویق کنید تا نگرانی های خود را بیان کنند و در کنار یکدیگر باشند. همچنین می‌توانید فعالیت‌های تیم‌سازی را سازماندهی کنید که همه را به هم نزدیک‌تر کند. مهمتر از همه، مطمئن شوید که همه افراد در محل کار به منابع سلامت روان دسترسی دارند و می توانند در صورت نیاز کمک بیابند.

منابع و آموزش

برای تیم منابع انسانی شما مهم است که ابزار و دانش مناسب برای برتری در نقش‌های خود داشته باشند و وظایف را سریع‌تر به پایان برسانند. در غیر این صورت، آنها سخت تر و راحت تر خسته می شوند. نرم‌افزار، ابزار و آموزش به متخصصان منابع انسانی کمک می‌کند تا کارآمدتر باشند و با قوانین یا خط‌مشی‌های جدید به‌روز بمانند، فرآیندی که برای آنها استرس‌زا است. علاوه بر این، کارمندان منابع انسانی که به خوبی آموزش دیده اند، در برخورد با مسائل کاری و ارائه مشاوره احساس آگاهی و اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت. بنابراین تیم منابع انسانی شما بیشتر به چه چیزی نیاز دارد؟ می‌توانید برنامه‌هایی را به آنها ارائه دهید که برخی از وظایف، جلسات آموزشی، کارگاه‌های آموزشی، فرصت‌های شبکه‌سازی و سایر منابع را خودکار می‌کنند تا بتوانند در شغل خود پیشرفت کنند.

نتیجه

فرسودگی منابع انسانی پدیده ای واقعی و خطرناک است که نمی توان آن را زیر فرش جارو کرد. این نه تنها برای خود متخصصان منابع انسانی، بلکه برای کل سازمان نیز مضر است. شما باید علل را درک کنید، نسبت به علائم رایج هوشیار باشید و تمام تلاش خود را بکنید تا از به خطر انداختن سلامت روحی و جسمی افرادتان جلوگیری کنید. رهبران و مدیریت ارشد باید برای غلبه بر این مشکل اقدامات جدی انجام دهند و مهمتر از همه از تیم منابع انسانی خود حمایت کنند.

 

منبع:

https://elearningindustry.com/whats-hr-burnout-and-how-can-it-impact-your-organization

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *