۴ مرحله برای برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی

۴ مرحله برای برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی

  1. ظرفیت HR فعلی را ارزیابی کنید
  2. پیش بینی نیازهای HR
  3. استراتژی های استعدادی را توسعه دهید
  4. بررسی و ارزیابی کنید

هنگامی که ۷۱٪ از مدیران عامل معتقدند که کارکنان آنها مهمترین عامل موفقیت اقتصادی شرکت خود هستند ، می توان به راحتی اهمیت فرایند برنامه ریزی مدیریت منابع انسانی را درک کرد – فرایندی که توسط آن سازمانها تعیین می کنند چگونه کارمندان را به درستی انجام می دهد تا بتوانند نیازهای تجاری و مشتری را برآورده سازند. خواسته ها. علی رغم نیاز آشکار ، بسیاری از سازمان ها روند برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی را در دست ندارند و تقریباً یک سوم از متخصصان منابع انسانی می گویند بخش های آنها نیاز به بهبود تراز استراتژیک دارند.

اگر فکر کرده اید که فرایند برنامه ریزی HR را توسعه داده اید ، در جای مناسب قرار دارید. در این مقاله توضیح داده می شود که این روند چیست و چگونه می توانید برنامه استراتژیک خود را مستند کنید. شما می توانید موقعیت های خود را پر کنید و به عنوان یک شرکت در هیچ زمانی در حال رشد باشید.

گام هایی برای برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی
۴ مرحله برای برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی (برای مشاهده در Lucidchart روی تصویر کلیک کنید)

آشنایی با برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی

به منظور بهبود هماهنگی استراتژیک کارکنان و منابع دیگر ، درک این مسئله که چگونه یک فرایند برنامه ریزی استراتژیک HR کار می کند ، ضروری است. در ابتدایی ترین سطح خود ، برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی نیروی انسانی کافی را برای تحقق اهداف عملیاتی سازمان شما ، مطابقت افراد مناسب با مهارت های مناسب در زمان مناسب تضمین می کند.

این مهم است که بپرسید سازمان شما در حال حاضر در کجا قرار دارد و به منظور انعطاف پذیری در کجا قرار دارد. برنامه هر شرکت بسته به نیازهای فعلی و آینده خود متفاوت خواهد بود ، اما یک ساختار اساسی وجود دارد که می توانید دنبال کنید تا اطمینان حاصل کنید که در مسیر درستی هستید.

فرایند استراتژیک برنامه ریزی منابع انسانی با ارزیابی کارکنان فعلی از جمله اینکه آیا این نیازهای سازمان را برآورده می کند ، شروع می شود و سپس به پیش بینی نیازهای آینده نیروی انسانی بر اساس اهداف شغلی حرکت می کند. از آنجا ، شما باید استراتژی سازمان خود را با برنامه ریزی اشتغال هماهنگ کنید و این طرح را نه تنها برای استخدام کارمندان جدید ، بلکه برای حفظ و آموزش صحیح استخدام های جدید و کارمندان فعلی خود بر اساس تغییرات کسب و کار ، پیاده کنید.

در ادامه بخوانید تا در مورد هر یک از مراحل این فرآیند به تفصیل اطلاعاتی کسب کنید تا روند استراتژیک برنامه ریزی مدیریت منابع انسانی را بطور کامل درک کنید.

۱٫ ظرفیت HR فعلی را ارزیابی کنید

اولین قدم در فرایند برنامه ریزی منابع انسانی ارزیابی کارکنان فعلی شما است. قبل از انجام هرگونه حرکتی برای استخدام کارمندان جدید برای سازمان خود ، درک استعدادی که قبلاً در اختیار شماست ، مهم است. برای هر یک از کارمندان فعلی خود یک موجودی مهارت ایجاد کنید.

شما می توانید این کار را از چند طریق انجام دهید ، مانند درخواست از کارمندان برای ارزیابی خود با یک پرسشنامه ، نگاه به بررسی عملکرد گذشته و یا استفاده از رویکردی که این دو را ترکیب می کند. از الگوی زیر برای تجسم آن داده ها استفاده کنید.

موجودی مهارت توسط بخش
موجودی مهارت توسط بخش (برای تغییر آنلاین بر روی تصویر کلیک کنید)

۲٫ پیش بینی نیازهای HR

هنگامی که موجودی کاملی از منابعی که قبلاً در اختیار دارید ، موجودی داشته باشید ، وقت آن رسیده است که پیش بینی نیازهای آینده را آغاز کنید. آیا شرکت شما باید تعداد نیروی انسانی خود را به تعداد افزایش دهد؟ آیا شما نیاز دارید که به کارکنان فعلی خود چسبیده باشید اما از طریق کارآمدی یا آموزش مهارتهای جدید ، بازدهی آنها را بهبود بخشید؟ آیا کارمندان بالقوه موجود در بازار وجود دارند؟

مهم است که هم تقاضای شرکت شما برای کارمندان واجد شرایط و هم میزان عرضه آن کارمندان را در داخل سازمان یا خارج از آن ارزیابی کنید. شما باید به طور دقیق آن عرضه و تقاضا را مدیریت کنید.

پیش بینی تقاضا

پیش بینی تقاضا فرآیند دقیق تعیین نیازهای آینده نیروی انسانی از نظر کمیت — تعداد کارمندان مورد نیاز quality و کیفیت — کالیبر استعدادهای لازم برای تأمین نیازهای فعلی و آینده شرکت است.

پیش بینی تأمین

پیش بینی تأمین منابع موجود را برای تأمین نیازها تعیین می کند. با موجودی مهارت های قبلی خود ، می دانید که کارمندان سازمان شما برای پاسخگویی به تقاضای فعلی شما در دسترس هستند. همچنین می خواهید برای استخدامهای احتمالی که می تواند نیازهای برآورده نشده توسط کارمندان قبلاً در سازمان را برآورده کند ، به خارج از سازمان مراجعه کنید.

آیا در محاسبه نیازهای پرسنلی خود و تدوین برنامه پرسنلی به مشاوره نیاز دارید؟

ما شما را پوشانده ایم

تطبیق تقاضا و عرضه

تطبیق تقاضا و عرضه جایی است که روند استخدام مشکل پیدا می کند — و بقیه مراحل برنامه ریزی مدیریت منابع انسانی در جای خود قرار می گیرد. شما طرحی را برای پیوند دادن تقاضای سازمان خود برای پرسنل با کیفیت با عرضه موجود در بازار تهیه خواهید کرد. با آموزش کارمندان فعلی ، استخدام کارمندان جدید یا ترکیب دو رویکرد می توانید به این هدف دست پیدا کنید.

نمودار مهارت و تقاضای مهارت (بخش بازاریابی)
Skills Supply and نمودار تقاضا (برای تغییر آنلاین روی تصویر کلیک کنید)

۳٫ تدوین استراتژی های استعدادیابی

پس از تعیین نیازهای شغلی شرکت خود با ارزیابی ظرفیت منابع انسانی فعلی و پیش بینی میزان عرضه و تقاضا ، زمان آن فرا رسیده است تا روند توسعه و اضافه کردن استعداد را آغاز کنید. توسعه استعداد بخش مهمی از فرایند استراتژیک مدیریت منابع انسانی است.

مروری بر روند توسعه استعداد
بررسی اجمالی فرآیند توسعه استعدادها (برای مشاهده در Lucidchart روی تصویر کلیک کنید)

استخدام

در مرحله استخدام روند توسعه استعداد ، شما جستجوی متقاضیانی را شروع می کنید که مطابق با مهارتهای مورد نیاز شرکت شما هستند. این مرحله می تواند شامل ارسال در وب سایتهای شغلی ، جستجوی شبکه های اجتماعی مانند LinkedIn برای کارمندان بالقوه واجد شرایط ، و ترغیب کارمندان فعلی به توصیه افرادی باشد که می دانند مناسب است.

انتخاب

پس از ارتباط با متقاضیان واجد شرایط ، مصاحبه ها و ارزیابی مهارت ها را انجام دهید تا بهترین وضعیت را برای سازمان خود تعیین کنید. اگر میزان عرضه و تقاضا را به درستی پیش بینی کرده اید ، هیچ مشکلی در یافتن افراد مناسب برای نقش های مناسب نخواهید داشت.

استخدام

کاندیداهای نهایی را برای موقعیت های آزاد تصمیم بگیرید و پیشنهادات را گسترش دهید.

برای یافتن بهترین نامزدها برای شرکت خود ، روند استخدام را شفاف کنید.

مراحل را بیاموزید

آموزش و توسعه

پس از استخدام کارمندان جدید خود ، آنها را سوار شوید. برای سرعت بخشیدن به آنها در رویه های شرکت خود آموزش هایی را ترتیب دهید. آنها را ترغیب کنید که با تغییر در مهارتهای خود ، همچنان متناسب با نیازهای شرکت خود باشند. ایده های بیشتری در مورد چگونگی توسعه روند کار در کارمند خود پیدا کنید ، و سپس با این الگوی زمان بندی بورد شروع کنید.

جدول زمانی برای سوار شدن
جدول زمانی برای انجام کار (برای تغییر آنلاین بر روی تصویر کلیک کنید)

پاداش و مزایای کارمندان

کارمندان فعلی و استخدامهای جدید خود را با ارائه بسته های حقوق و مزایای رقابتی و با پاداش مناسب کارمندان که بالاتر و فراتر از آن می روند خوشحال کنید. حفظ کارمندان خوب باعث می شود شرکت در مدت زمان طولانی و وقت زیادی صرفه جویی کنید.

مدیریت اجرایی

موسسه بررسی عملکرد منظم برای همه کارمندان. موفقیت ها و زمینه های پیشرفت را شناسایی کنید. کارکنان را با انگیزه هایی برای عملکرد خوب حفظ کنید.

روابط کارمندان

فرهنگ شرکت قوی در جذب استعداد برتر یکپارچه است. فراتر از آن ، با توجه به بهداشت ، ایمنی و کیفیت زندگی کار ، اطمینان حاصل کنید که شرکت شما در حال حفظ محیط کاری ایمن برای همه است.

۴- نقد و ارزیابی کنید

هنگامی که برنامه فرآیند مدیریت منابع انسانی شما برای مدت معینی تعیین شده است ، می توانید ارزیابی کنید که آیا این طرح به شرکت کمک کرده است در عواملی مانند تولید ، سود ، حفظ کارمندان و رضایت کارکنان به اهداف خود برسد. 

اگر همه چیز به طور روان اجرا می شود ، با برنامه ادامه دهید ، اما اگر در این مسیر موانعی وجود دارد ، همیشه می توانید جنبه های مختلفی را تغییر دهید تا بتوانید نیازهای شرکت خود را بهتر متناسب کنید.

چرا برنامه استراتژیک منابع انسانی خود را مستند کنید

اکنون که مراحل برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی را می دانید، وقت آن رسیده که آن مراحل را با سازمان خودتان تطبیق دهید و نحوه اجرای آن را تعیین کنید.

دلایل زیادی برای مستندسازی برنامه استراتژیک منابع انسانی شما وجود دارد ، به خصوص در قالب بصری مانند نمودار جریان. از طریق مستند سازی ، شما فرایند را استاندارد می کنید ، و موفقیت مکرر را ممکن می سازید.

 مستندات همچنین امکان ارزیابی بهتر را فراهم می کند ، بنابراین می دانید در چه بخش هایی از برنامه شما کار لازم است. 

علاوه بر این ، یک برنامه مستند صحیح به شما امکان می دهد تا برنامه را در سراسر سازمان بهتر ارتباط دهید. جمله اینکه چگونه همه ، از بالا به پایین ، می توانند در اطمینان از عملکرد این طرح نقش داشته باشند.

هر مرحله از فرآیند را از ابتدا تا انتها مستند سازید و در طول مسیر جایی برای پیشرفت در روند منابع انسانی خود پیدا کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *