چگونه مهارت های بین فردی خود را بهبود بخشید (نکات و مثال ها)

چگونه مهارت های بین فردی خود را بهبود بخشید (نکات و مثال ها)

به عنوان یک متخصص در محل کار، برقراری ارتباط با ذینفعان مختلف، مانند تیم، شرکا و کارفرما، یک ویژگی قوی است. مهارت های بین فردی توانایی ایجاد روابط با دیگران و کار با یکدیگر به عنوان یک تیم است. این مهارت ها می تواند به شما در همکاری، کار تیمی و حل تعارض در محل کار و زندگی شخصی شما کمک کند. در این مقاله، به این موضوع می پردازیم که چرا بهبود مهارت های بین فردی مفید است و مراحلی را برای کمک به شما برای توسعه آنها ارائه می دهیم.

مهارت های بین فردی

مهارت های بین فردی چیست؟

مهارت های بین فردی مهارت هایی هستند که برای برقراری ارتباط موثر با افراد دیگر از آنها استفاده می کنید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند بفهمید که چه چیزی دیگران را تشویق می‌کند، به روشی ارتباط برقرار کنید که درک آنها برای آنها آسان باشد و روابطی ایجاد کنید که در محل کار ماندگار شود. این برای اشکال ارتباط کلامی و غیرکلامی به حساب می آید.

مهارت های بین فردی بخش کلیدی هر شغلی است. آنها به افراد کمک می کنند تا با دیگران تعامل داشته باشند، روابط قوی ایجاد کنند و دوستان جدیدی پیدا کنند.

داشتن مهارت های بین فردی خوب نه تنها برای کار مهم است، بلکه می تواند برای زندگی شخصی شما نیز مفید باشد. افراد هنگام یافتن راه حلی برای یک مشکل در محل کار یا مذاکره با همکاران در مورد مسائل، از مهارت های بین فردی استفاده می کنند. مهارت های بین فردی همچنین به کار گروهی کمک می کند زیرا از ارتباط خوب و همدلی در میان دیگران بهره می برید. تصمیم گیری همچنین هنگام استفاده از مهارت های بین فردی برای قاطعیت بودن و رساندن موفقیت آمیز نظرتان مهم است.

چگونه مهارت های بین فردی خود را تقویت کنیم

دانستن اینکه چگونه مهارت های بین فردی خود را بهبود ببخشید می تواند شما را به بازیکن تیمی بهتر و حرفه ای با اعتماد به نفس تری تبدیل کند. مهارت های شخصی شامل احساس شما از خود یا اینکه چگونه خود را می بینید. این شامل باورهای شما در مورد جهان و افراد دیگر و احساس شما نسبت به خود و دیگران است. برای بهبود مهارت های شخصی خود، به نکات زیر توجه کنید:

 • نحوه ارتباط شما با دیگران
 • تاثیر شما بر دیگران در طول مکالمه
 • احساساتی که در محل کار ایجاد می شود
 • طرز فکر منحصر به فرد هر فرد
 • زبان بدن شما و دیگران
 • لحن صدای شما و دیگران

در اینجا چند مرحله وجود دارد که به شما کمک می کند تا مهارت های بین فردی خود را بهبود بخشید:

۱٫ ذهنیت مثبت خود را حفظ کنید

طرز فکر مثبت یکی از بخش های کلیدی ارتباط خوب بودن است و همچنین می تواند به شما در ایجاد روابط عالی با دیگران کمک کند. هنگامی که یک شرکت با هر ناملایماتی روبرو می شود، کارمندان ترجیح می دهند در کنار افراد مثبتی باشند که در هر شرایط سختی دیدگاه مثبتی دارند. داشتن ذهنیت مثبت به شما این امکان را می دهد که لحن مثبتی را برای دیگران به نمایش بگذارید. شما همچنین می توانید دیگران را تشویق کنید که همین طرز فکر را داشته باشند. طرز فکر رشد به حل سریعتر مشکلات کمک می کند.

با ذهنیت رشد، ممکن است موانع یا مشکلات را به عنوان فرصت های مثبت برای رشد ببینید.

۲٫ احساسات خود را تنظیم کنید

این ایده خوبی است که برای بهبود مهارت های خود، احساسات خود را شناسایی و تنظیم کنید. یاد بگیرید که احساسات خود را درک کنید و چگونه آنها بر شما، دیگران و موفقیت شما تأثیر می گذارد. شناخت علائم عواطف خود نیز می تواند به شما در درک احساسات دیگران کمک کند. نه تنها تشخیص وجود این احساسات مفید است، بلکه دانستن معنای آنها از نحوه رفتار و تعامل با دیگران در یک موقعیت خاص نیز مفید است.استفاده از احساسات به عنوان ابزار ممکن است سودمند باشد.

برخی از افراد احساسات را به عنوان یک مانع در ارتباط بین فردی می دانند زیرا می توانند ما را به بیراهه بکشانند یا با افراد دیگر مشکل ایجاد کنند. اما اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، احساسات ما می تواند دارایی عظیمی در برقراری ارتباط موثر با دیگران باشد.

۳٫ فعالانه به صحبت های همکاران خود گوش دهید

گوش دادن یک مهارت است، به ویژه گوش دادن برای فهمیدن و نه همیشه برای پاسخ دادن. به ایده اصلی ارتباط گوش دهید، چه چیزی در این مکالمه مهم است و چه چیزی آنقدر مهم نیست. به احساس پشت کلمات گوش دهید، در حالی که مردم برنامه ریزی می کنند که در یک مکالمه چه می گویند.یک مهارت بین فردی خوب این است که به جای برنامه ریزی فعالانه از قبل، به مکالمه گوش دهید.

قبل از اینکه با افکار خود پاسخ دهید، می توانید فعالانه سعی کنید همه چیزهایی که دیگران می گویند را درک کنید. مطمئن شوید که نشانه های بصری زیادی را که فعالانه به آنها گوش می دهید مانند حالات صورت و زبان بدن اضافه کنید.

 ۴٫ ارتباط آگاهانه را تمرین کنید

ارتباط آگاهانه را با آگاهی از احساسات خود تمرین کنید. یکی از راه‌های حواس‌پرتی این است که فقط روی فردی که صحبت می‌کند تمرکز کنید. می توانید تمرین کنید که از زبان بدن و لحن صدای خود آگاه باشید تا قضاوت کننده به نظر نرسید. مردم افراد مثبت دیگر را جذب می کنند. درک ارزش‌های شما نیز می‌تواند به حفظ هوشیاری در مکالمات کمک کند.

۵٫ راه هایی برای تمرین مهارت های بین فردی خود بیابید

یکی از قوی‌ترین راه‌ها برای بهبود مهارت‌های بین فردی، تمرین آنهاست. با یکی از دوستان یا اعضای خانواده در مورد چیزی که به آن اهمیت می دهد صحبت کنید. از آنها سوال بپرسید و با دقت به پاسخ های آنها گوش دهید. با کسی که به خوبی نمی شناسید صحبت کنید، که ممکن است مایل به صحبت صریح در مورد خودش باشد، مانند یک راننده تاکسی. به یک باشگاه یا سازمانی بپیوندید که در آن افراد به طور منظم برای فعالیت های سرگرم کننده، مانند داوطلب شدن در پناهگاه حیوانات محلی، ملاقات می کنند. سعی کنید سرگرمی جدیدی را شروع کنید که شما را در معرض افراد مختلفی نسبت به کسانی که در زندگی روزمره شما هستند قرار دهد.همه اینها می تواند به شما کمک کند تا با مکالمات مختلف سازگار شوید، مراقب باشید و گوش دادن فعال را تمرین کنید. نمونه های دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خواندن کتاب برای دریافت مشاوره بیشتر در مورد توسعه مهارت های بین فردی و ایجاد اعتماد به نفس در موقعیت های اجتماعی
 • برای تقویت بیشتر اعتماد به نفس خود، در کلاس های فعالیت، مانند کلاس های ورزشگاه محلی خود ثبت نام کنید

۶٫ بازخورد را بپذیرید

پذیرش بازخورد روشی مفید برای بهبود مهارت های بین فردی شماست. درخواست بازخورد همچنین راهی عالی برای یادگیری نقاط قوت و ضعف خود است، به عنوان مثال، در جلسات کاری و تصمیم گیری. همچنین می توانید از یک مربی یا مدیر خط بخواهید تا تعاملات شما را برای تعیین نقاط قوت و ضعف شما ارزیابی کند. یادگیری پذیرش بازخورد به خودی خود یک مهارت بین فردی است.

 ۷٫ مهارت های خود را به طور مداوم ارزیابی کنید

برای بهبود مهارت های بین فردی خود، ارزیابی و تأمل مداوم نقاط قوت و ضعف خود مفید است. در اینجا چند سوال وجود دارد که باید از خود بپرسید:

 • نقاط قوت من چیست؟
 • نقاط ضعف من چیست؟
 • چگونه می توانم مهارت های ارتباطی خود را بهبود بخشم؟
 • چگونه می توانم مهارت شنیداری خود را بهبود بخشم؟
 • چگونه می توانم هوش هیجانی را تقویت کنم؟
 • آیا می توانم استرس را بهتر مدیریت کنم؟ اگر چنین است، چگونه می توانم این کار را انجام دهم؟

۸٫ زبان مناسب را انتخاب کنید

پویایی قدرتی که در هر مکالمه وجود دارد را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر برای مثال با یک مدیر یا سرپرست صحبت می کنید، از استفاده از زبان عامیانه خودداری کنید. گاهی اوقات، خوب است که در یک جلسه روی نکات مثبت تمرکز کنید. زبان منفی می تواند مهارت های بین فردی شما را بدتر کند، به خصوص استفاده بیش از حد. اگر منظور شما واضح نباشد، اصطلاحات غیرضروری نیز می توانند بر مهارت های ارتباطی شما تأثیر بگذارند. طعنه زدن نیز چیز خوبی است که در محل کار باید اجتناب کرد. زبان قوی می تواند به شما کمک کند قاطع تر به نظر برسید و استدلال های خود را تقویت کنید.

۹٫ تعاملات موفق را ارزیابی کنید

هنگامی که شما یک تعامل موفق دارید، ارزیابی عواملی که در آن موفقیت نقش داشته اند مفید است. این شامل نگاه کردن به موقعیت و خود و ارزیابی اینکه چگونه تعامل شما با دیگران بر آنها تأثیر گذاشته است. برای ارزیابی یک موقعیت موارد زیر را انجام دهید:

 1. همه عناصر موقعیت را در نظر بگیرید، مانند هدف آن و چرایی وقوع آن.
 2. ارزیابی کنید که چگونه به این وضعیت کمک کرده اید.
 3. به این فکر کنید که چگونه رفتار دیگران ممکن است تأثیر داشته باشد.
 4. آنچه را که در رویداد رخ داده است بنویسید تا در موقعیت های بعدی به آن اشاره کنید.
 5. مشخص کنید که آیا کاری وجود داشت که می توانستید متفاوت انجام دهید،

۱۰٫ همدل بودن را تمرین کنید

همدلی بخش مهمی از روابط بین فردی است. همدلی می تواند ارتباطات با دوستان، خانواده و همکاران را تقویت کند. همدلی درک دیدگاه یا احساسات شخص دیگر است. برای همدلی، سؤال می‌پرسید و با دقت گوش می‌دهید که دیدگاه‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند. همچنین ممکن است احساسات طرف مقابل را بدون قضاوت کردن یا گفتن اینکه در موقعیت های خاص چه کاری می تواند انجام دهد، بپذیرید.

چگونه می توانید از مهارت های بین فردی در محل کار استفاده کنید

مهارت های بین فردی در هر جنبه ای از زندگی و شغل شما مرتبط است. آنها کلید ایجاد روابط و اعتماد با دیگران، حل تعارضات، حل مشکلات و برقراری ارتباط موثر هستند. همانطور که روزانه با مردم تعامل می کنید، چه در محل کار و چه در موقعیت های اجتماعی، ممکن است متوجه شوید که از مهارت های بین فردی استفاده می کنید. این شامل:

 • ایجاد روابط با نشان دادن علاقه به دیگران
 • حل تعارضات از طریق گوش دادن فعال و همدلی
 • حل مشکلات با شناسایی راه حل هایی که به نفع همه باشد
 • شبکه سازی با دیگران برای ایجاد ارتباط
 • پیشرفت در حرفه خود برای به دست آوردن ترفیعات

https://uk.indeed.com/career-advice/career-development/improve-interpersonal-skills

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *