چطور یک کارمند را اخراج کنیم

چطور یک کارمند را اخراج کنیم :

شرح مختصر:

بخشی از نیروی انسانی سازمان های مختلف را در هر سال بنا به دلایلی مانند: اخراج، استعفا، بازنشستگی، مرگ، پیدا کردن موقعیت شغلی بهتر و … ترک می کنند.

در این مطلب به فرآیند اخراج پرداخته می شود. وقتی مدیر تصمیم به اخراج نیروی انسانی خود می نماید باید حدالامکان با اتخاذ تدابیری این فرآیند را با عطوفت بیشتری انجام دهد. در این راستا به پیوست داستانی کوتاه از تجربه یک مدیر و استراتژی های به کار گرفته شده مرتبط با این زمینه در سازمانش ارائه می گردد.

 

چطور یک کارمند را اخراج کنیم :

۴ روش برای ایجاد روند کاری که باعث می شود این عمل مخوف برای همه کمتر دردناک باشد .

کارا گلدین نویسنده شبکه رهبری کارآفرین بنیانگذار و مدیر عامل شرکت هینت ۱۳ فوریه ۲۰۲۰ نظرات ارائه شده توسط همکاران کار آفرین ارائه شده است .

دست کم سخت ترین کار من اجازه دادن به یک کارمند برای رفتن است . حتی کلمه ” اخراج ” باعث چروک شدن و پایین آمدن اشک از چشم افراد می شود اما همانطور که هر رهبر تجاری می داند ، گاهی اوقات ، بسیار رایج است . کار درستی که برای شرکت انجام می شود اخراج یک کارمند است.

طبق نظر سنجی اخیر هریس ( Harris ) ، چهل در صد آمریکایی ها شغل خود را از دست داده اند . بنابراین چگونه می توان فرآیند مخوف را هم برای کارمند و هم شخصی که مشغول اخراج است ، روان پیش برد ؟ و با احترام آن را انجام داد .

مطالعه ای در مورد نزدیک به ۲۰ هزار کارمند در سراسر جهان از هاروارد بیزینس ریویو و تونی شوارتز ( Harvard Business Review and Tony Schwartz ) نشان داد که برخورد با احترام مهمترین چیزی است که آنها از کارفرمای خود می خواهند . آنها ارائه بازخورد یا فرصت های مفید برای یادگیری ، رشد و توسعه را بالاتر از شناخت و قدردانی قرار می دهند .

این احترام باید تا زمانی که همه چیز در حال انجام نیست گسترش یابد . در اینجا چهار استراتژی من برای فسخ قرارداد با عطوفت و صداقت آورده شده است .

۱.اطمینان حاصل کنید که ابتدا فرصت هایی برای پیشرفت دارید .

در شرکت من ( Hint ) ، دو نوع پایان کار داریم : مبتنی بر عملکرد و مبتنی بر نگرش .

اگر کارمندی معیارهای مشخصی را رعایت نکند ، هرگز او را رها نمی کنیم . ما مطمئن می شویم که مدیر با آن کارمند گفتگوی گسترده ای داشته است تا به آنها اطلاع دهد که کجا علامت ها را نادیده گرفته اند و با هم راههای موفقیت کارمند را استراتژیک می کنند .

به این ترتیب ، کارمند از عملکرد خود آگاه می شود و بخشی از راه حل میگردد . سپس ما به کارمند یک جدول زمانی می دهیم – به طور معمول بین ۳۰ تا ۹۰ روز – و در این مسیر برای ورود به سیستم برنامه ریزی می کنیم و این به ما کمک می کند که آیا کارمند می تواند با شرکت ادامه دهد و معمولا پیشرفت را نشان می دهند .

زیرا اهداف به نقاط عطفی قابل کنترل تقسیم می شوند . مطالعه ای از دانشگاه میشیگان ( Michigan ) نشان داد که ۷۶ در صد از شرکت کنندگانی که اهداف و اقدامات خود را نوشتند پیشرفت هفتگی یک دوست را برای رسیدن به اهداف خود فراهم می کردند . اما اگر کارمند هنوز در پایان دوره آزمایشی پیشرفت نکرده باشد ، آن زمان، مکالمه سخت است .

به خصوص هنگامی که به نظر می رسد کارمندی نگرش منفی دارد یا رفتار سمی از خود نشان می دهد ، بسیار مراقب هستیم . تحقیقات اخیر هاروارد بیزنس ریویو ( Harvard Business Review ) نشان می دهد که یک کارمند بد می تواند یک تیم کامل را فاسد کند . این مطالعه به چگونگی عملکرد کارمندان در هنگام حضور در کنار شخصی که رفتار نادرستی دارد می پردازد .

این تحقیق نشان داد که ۳۷ در صد از افراد مورد مطالعه در صورت همکاری با شخصی که سابقه رفتار بد داشته باشد ، احتمالا کار غیر صادقانه تری انجام می دهند . اگر این اتفاق بیفتد ، یک مکالمه شفاف اما مهربانانه با کارمند با نگرش بد داریم . ممکن است به آنها بگوییم ، ” وقتی این حرف را می زنید . نگرش شما از این طریق بر سازمان تأثیر می گذارد ” . یا ممکن است بپر سیم ” چگونه می توانیم به شما یاد دهیم که یک عبارت را به گونه ای دیگر شروع کنید تا بهتر دریافت شود ؟ ”

۲. تمام گزینه ها را در نظر بگیرید .

قبل از اینکه شخصی را رها کنیم ، مطمئن می شویم که در جای دیگر شرکت شادتر نخواهند بود . بعضی اوقات ، تا وقتی که یک گفتگوی صادقانه در مورد خروجی او ندارید ، کارمند متوجه نمی شود که به سمت فرسودگی شغلی پیش رفته است .

اغلب پیشنهاد می کنم وقتی شخصی علائم نارضایتی را نشان می دهد ، به صورت موقتی به بخش دیگری منتقل شود . شاید مهارت بسیار خوبی داشته باشد ، اما سالهاست که در فروش هست و یک فرصت در بازاریابی می تواند یک نفس تازه باشد .

یا شاید در تدارکات مشغول به کار باشد و از یک محور شغلی لذت ببرد روند کار مهم نیست ، برای مدیران ضروری است که همه چیز را مستند کنند تا با قوانین انصراف مطابقت داشته باشند و به کارمند نشان دهند که چرا اوضاع پیش نمی رود . به مدیران خود اجازه دهید یادداشت های مفصلی درباره عملکرد یا نگرش کارمندان دارای مشکل داشته باشند تا همه چیز به صورت مکتوب باشد ، گفتن ” مناسب نبودن ” کسی می تواند شما را در معرض خطر قانونی قرار دهد ، کارمند بنابراین روی مسائل دارای عملکرد یا رفتار تمرکز کنید .

 

۳ از طریق کار با منابع انسانی اطمینان حاصل شود که پایان کار به طرز صحیحی انجام گرفته است .

اندازه شرکت من اخیرا دو برابر شده است . این بدان معناست که من شخصا دیگر کسی را اخراج نمی کنم . این کار در صلاحیت مدیر افراد است و من از نزدیک با او همکاری می کنم تا درگیر روند کار شوم و به شما پیشنهاد می کنم در استارتاپ خود نیز همین کار را انجام دهید .

این که آیا یک استخدام در سطح ابتدایی است با یک فرد بالاتر ، رهبر باید از هر کسی که وزن خود را به تیم نمی کشد آگاه باشد و دلیل آن را درک کند .

اگر تصمیم به اخراج کارمند دارید ، برای اطمینان از پیروی از قانون و رویه های شرکت خود ، یک طرح پایان کار با منابع انسانی تدوین کنید . ممکن است در هر جلسه ای که در موارد آینده کارمند در شرکت بحث می کنید یک نماینده منابع انسانی داشته باشید . یا ممکن است یک طرف خارجی را برای بازبینی مستقل استخدام کنید یا بهترین شیوه های خود را نشان دهید

۴. تا آنجا که ممکن است با کارمند شفاف باشید .

وقتی گزینه های خود را به پایان رساندید وقت آن است که اجازه دهید یک کارمند برود ، این کار را سریع انجام دهید . تا آنجا که ممکن است وا ضح و دقیق باشد .

در توضیحات مربوط به تدارکات مانند نحوه رسیدگی به چک نهایی ، پرداخت حق جدائی و نحوه استرداد اموال شرکت مطمئن شوید که تردید نمی کنید یا به آنها این تصور را نمی دهید که ممکن است نظر خود را تغییر دهید .

شفافیت بسیار حیاتی است . طبق نظر سنجی انجمن روانشناسی آمریکا در سال ۲۰۱۴ ، بی اعتمادی کارمندان در نیروی کار ایالات متحده فراگیر است . تحقیقات آن نشان داد که تقریبا از هر چهار کارگر یک نفر به کارفرمای خود اعتماد ندارند و تنها نیمی از آنها معتقدند که کارفرمای آنها با آنها باز و روبرو است .

آماده باشید تا در جلسه خاتمه به هر سوالی پاسخ دهید و به یاد داشته باشید که همدلی کنید . در پایان روز کاری ، زمان خاتمه دادن را در نظر بگیرید ، جایی که حتی ممکن است فرد را در زمان پایان آن بیرون بکشید .

در شرکت هینت ، ما کمک می کنیم فاصله بین روز آخر کارمند و حرکت بعدی شغلی او را برطرف کنیم و بحث خواهیم کرد که یک انتقال چگونه خواهد بود و تا آنجا که ممکن است کمک می کنیم . این پشتیبانی ممکن است شامل معرفی شرکت های مختلف ، ارائه مرجع و باز نگه داشتن خطوط ارتباطی پس از آخرین روز آنها باشد .

.#HR

#Fire

#Employee

#اخراج #کارمند #منابع_انسانی

لینک داستان:

 

https://www.entrepreneur.com/article/346213

 

فروغ سقائیان

دانشجوی دکتری منابع انسانی

دانشگاه علامه طباطبایی

دبیر بخش مطالعه داستان

مجله رفتار سازمانی و منابع انسانی

#انجمن علمی مدیریت دولتی ایران

#داستان شماره_۲۴

به معتبرترین گروه مدیریت منابع انسانی ایران بپیوندید:

Story: How to Fire an Employee

Kara Goldin

February 13, 2020

🆔 @HR34000

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *