نقش استراتژیک HRM در دوره رکود اقتصادی

پایگاه دانش MBAپایگاه دانش MBA > مدیریت منابع انسانی >نقش استراتژیک مدیریت منابع انسانی در دوره رکود اقتصادی

نقش استراتژیک HRM در دوره رکود اقتصادی

از آنجا که مدیریت منابع انسانی با اجرای استراتژی ها و سیاست های مربوط به مدیریت افراد سر و کار دارد ، این واحد به یکی از مسئول ترین مسئولیت های سازمان در مسیر صحیح در زمان رکود تبدیل می شود. برخی اقدامات مهم وجود دارد که یک تجارت برای حفظ جایگاه رقابتی خود در بازار باید دنبال کند. 

برخی از این مراحل مهم بهبود قیمت به منظور رشد حاشیه ها ، افزایش راندمان مالی و عملیاتی ، بلکه تمرکز بر سهم بازار است.

هدف از مدیریت منابع انسانی است که مطمئن شوید که یک سازمان قادر به انجام خوبی از طریق کارکنان خود، بلکه برای افزایش بهره وری و توانایی از کسب و کار است. علاوه بر این ، همچنین با استفاده از منابع موجود برای بهترین استفاده خود ، به تجارت کمک می کند تا به اهداف خود برسد. 

HRM یکی از مهمترین عواملی است که در هر سازمان به عنوان یک عامل تغییر در دوره رکود نقش مهمی ایفا می کند. مدیریت منابع انسانی باید در دوره رکود به مدیریت ارشد کمک کند. 

رکود اقتصادی فرصتی برای مدیریت منابع انسانی و سازمانها برای لغو سیاست های قدیمی و معرفی برخی از تکنیک های جدید و مدرن با استاندارد بالا فراهم می کند تا سازمان های خود را بهتر از قبل ادامه دهند تا در هنگام کند شدن اقتصاد کار خود را ادامه دهند.

یکی از اولین فرآیندهای تحت تأثیر رکود اقتصادی ، سیاست های استخدامی و انتخابی است که انبوه تحت تأثیر رکود اقتصادی قرار گرفته است.

 فرآیند استخدام و انتخاب شامل پیش بینی در مورد آنچه اتفاق خواهد افتاد است ، بنابراین تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی مناسب ترین فرد برای یک شغل خاص است که می تواند عملکرد یک سازمان را افزایش دهد ، تصمیم گیری می شود . 

در حال حاضر مدیران و آژانس های استخدام در حال فوق العاده مراقب باشید که آنها در آورد، و آنها ترجیح می دهند به تجدید نظر و پیاده سازی استراتژی های جدید در برای بهبود روابط خود با مشتریان .

 علاوه بر این ، شرکت ها حتی بیشتر از گذشته خواستار هستند ، و اطمینان حاصل می کنند که آنها بهترین نامزد را انتخاب می کنند که می تواند ارزش واقعی شرکت را به ارمغان آورد.

اکثر مشاغل استخدام را به طور کامل متوقف می کنند و یا آن را به حداقل می رسانند.

 این امر بر فعالیتهای تجزیه و تحلیل شغل و برنامه ریزی تأثیر می گذارد ، زیرا هیچ کارمند دیگری وجود ندارد اداره منابع انسانی واقعاً در شناسایی نیازهای پرسنل شرکت دقت می کند و مناصب کاری را طراحی می کند که زمینه های بزرگتری را شامل می شود و تخصص کمتری نیز دارد.

 علاوه بر این ، آنها می توانند در این دوره یک “نام تجاری” ایجاد کنند ، کمپین های شغلی ایجاد کنند که استعدادهایی را با حداقل هزینه جذب کنند. آنها همزمان برنامه ریزی نیروی کار شرکت و ساختار سازمانی آن را دوباره تنظیم کردند، هدایت کارمندان در بخشهای دیگر. 

به این ترتیب هزینه های پول و زمان استخدام تقریبا بلافاصله از بین می رود. این بحران شرکت ها را قادر می سازد تا کارمندان با استعدادی را ترسیم کنند و آنها را هدف قرار دهند که شاید آنها برای رقبا کار می کنند یا قربانی رکود اقتصادی هستند. و تمام این هزینه ها کمتر از یک دوره رشد برای شرکت هزینه خواهد کرد.

آموزش تا زمانی که وجود داشته باشد ، باعث افزایش سرعت استخدام خواهد شد زیرا آموزش کارمندان جدید پر هزینه است. این هزینه و هزینه زیادی دارد ، بنابراین شرکت ها از کارمندان با تجربه ، قربانیان رکود اقتصادی ، برای جلوگیری از این هزینه ها ، ترجیح می دهند. 

در عوض ، پیشرفت در زمان رکود اقتصادی بسیار مهم است. این روش HR کمتری است که تحت تأثیر رکود قرار می گیرد ، همانطور که می تواند با هزینه کم ، استفاده از راه حل های فناوری اطلاعات انجام شود و تجارت را برای خروج از بحران اقتصادی ، به حداکثر رساندن عملکرد و کمک به موفقیت دراز مدت آماده می کند. 

این پیشرفت را می توان به پرسنل کلیدی کاهش داد ، نفرات برتر را مشخص کرد و روی افراد واقعاً توانا برای دستیابی به عملکرد خوب متمرکز شد.

تأثیر مهم دیگر در مدیریت منابع انسانی که در زمان رکود اقتصادی بر سازمان تأثیر می گذارد ، کاهش هزینه است. سازمان ها از وضعیت شغلی آگاه هستند و سعی می کنند همه کارها را انجام دهند تا جایگاه رقابتی خود را در بازار حفظ کنند. 

آنها شروع به کاهش ساعات کار ، تعطیلات ، هزینه های کار و هزینه سفر کردند و آنها دیگر مزایای بلند مدتی را ارائه نمی دهند. سازمان ها باید هزینه های آن را نه تنها به سطح فروشگاه خود بلکه در دفاتر مرکزی خود نیز کاهش دهند.

از آنچه بنگاه اقتصادی می تواند مبلغ زیادی را پس انداز کند ، مزایایی هستند که می توانند بدون دست زدن به حقوق پایه کارمندان خود ، به میزان قابل توجهی کاهش دهند ، زیرا در این امر واقعاً حساس هستند.

 به همین شیوه ، در فرایند ارزیابی ، تبلیغات قابل ارزیابی مجدد است و فقط موارد مورد نیاز را می توان انجام داد ، با تلاش برای افزایش حداقل حقوق و تقویت برنامه های توسعه آنها.

روند کار و پیشرفت نیز تحت تأثیر رکود اقتصادی قرار گرفته است ، به طوری که مدیران آموزش های محدودی را به کارمندان خود ارائه می دهند. 

انتخاب و آموزش کارمندان با پتانسیل بسیار زیاد ، به افزایش عملکرد فروش و سازمانها کمک می کند. همچنین به یک مسیر شغلی ساختار یافته تر منجر می شود که تضمین می کند کارکنان مهارت های لازم را برای بهبود کیفیت خدمات و محصولات یک شرکت دارند.

معرفی مقدمات کار انعطاف پذیر و کارهای نیمه کاره با ارزش افزوده یکی دیگر از اثرات رکود اقتصادی است که تأثیر بسزایی در سازمان دارد. 

مدیران ترجیح می دهند این تغییرات را به جای اجرای برنامه های افزونگی انجام دهند ، زیرا این امکان را به شما می دهد تا هزینه های خود را مدیریت کنند. این اقدام نیاز به استخدام کارکنان اضافی برای دوره های شلوغ مانند تعطیلات کریسمس یا عید پاک را برطرف می کند.

بسیار  مناسب و معقول با توجه به این واقعیت که تعداد بسیار زیادی از کار در چین کار می کنند ، می توان مثال از برخورد با رکود را عنوان کرد ، اما در هنگام رکود هیچ شلیک یا کاهش صورت نگرفت.

 اگر عملکرد HRM را در چین و سایر نقاط جهان مقایسه کنیم ، تنها چیزی که به ذهن خطور می کند این است که چین کالاهایی را با هزینه کم تولید می کند ، که این هدف نهایی همه سازمان ها است. در چین ۳-۴ نفر در مقایسه با اروپا یا ایالات متحده کار می کنند که در آن ۱ نفر با همان مقدار کار می کند.

 در چین هزینه به جای کاهش کاهش می یابد. تمرکز بر تولید بیشتر با نیروی کار بیشتر با کمترین قیمت و هزینه ممکن است. به یاد داشته باشید ، اخراج کارمندان تنها راه کاهش هزینه نیست ، بسیاری از روش های دیگر برای کاهش هزینه ها در زمان رکود وجود دارد ،

در دوره های اقتصادی بد ، شرکت ها از سرمایه گذاری در مدیریت منابع انسانی غفلت می کنند ، زیرا فکر می کنند این دوره ها مناسب برای کاهش مزایا و اخراج کارمندان است.

 در مقابل ، شرکت ها باید از این دوره ها استفاده کنند ، تا خود را برای دوره بعدی رشد اقتصادی قوی آماده کنند. نوآوری هایی که HRM می تواند در فرهنگ سازمانی شرکت در طی دوره رکود به اجرا بگذارد عبارتند از:

همکاری با روش های زیست محیطی ارتباط با کاهش هزینه ها . رضایت کارکنان را افزایش می دهد و باعث می شود احساس مهم شوند و دید شرکت را با آنها به اشتراک بگذارند؛

 معرفی کار انعطاف پذیر و تبدیل آن از مزایای کارمندان به یک استراتژی کنترل هزینه؛ افزایش اشتغال کارکنان به عملکرد شرکت؛ و در آخر کارمندان با استعداد را جذب و نگه دارید.

 به این ترتیب ، HRM از طریق استراتژی های نوآورانه به خروج یک شرکت از رکود ، کاهش هزینه ها و به حداکثر رساندن عملکرد تجاری کمک می کند. HRM با تمرکز بر فرهنگ سازمانی ، از طریق فرآیندهای خود و کمک به فناوری ، می تواند منافع واقعی شرکت را ارائه دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *