فرایند انتخاب

فرایند انتخاب

تعریف: Selection فرایندی است برای انتخاب کاندیدای مناسب با صلاحیت ها و قابلیت های پیش نیاز برای پر کردن شغل در سازمان.

روند انتخاب کاملاً طولانی و پیچیده است زیرا قبل از انتخاب نهایی ، مجموعه ای از مراحل را شامل می شود. روش انتخاب ممکن است از صنعت به صنعت دیگر ، شرکت به شرکت و حتی از بخش به بخش دیگر متفاوت باشد. هر سازمانی فرایند انتخاب خود را با توجه به ضرورت استخدام افراد و پیش نیازهای خالی شغل ، طراحی می کند.

فرایند انتخاب

روش انتخاب شامل مراحل سیستماتیک زیر است:

مراحل انتخاب

مصاحبه مقدماتی:

مصاحبه مقدماتی همچنین به عنوان مصاحبه غربالگری خوانده می شود که در آن آن نامزدها از روند انتخاب بعدی حذف می شوند که حداقل معیارهای صلاحیت مطابق نیاز سازمان را برآورده نمی کنند.

در اینجا افراد از نظر مدارک تحصیلی ، مجموعه مهارتها ، سوابق خانوادگی و علاقه آنها به کار با شرکت مورد بررسی قرار می گیرند.

مصاحبه مقدماتی رسمیت کمتری دارد و اساساً برای از بین بردن نامزدهای نامناسب بسیار قبل از ادامه روند انتخاب کامل صورت می گیرد.

دریافت برنامه های کاربردی:

هنگامی که فرد مصاحبه مقدماتی را واجد شرایط کرد ، موظف است فرم درخواست را در قالب تعیین شده پر کند.

این برنامه حاوی داده های نامزد مانند سن ، مدارک تحصیلی ، تجربه و غیره است. این اطلاعات به مصاحبه کننده کمک می کند تا ایده منصفانه ای را در مورد نامزد دریافت کند و برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر درباره وی سؤالات را تدوین کند.

برنامه های غربالگری:

پس از دریافت برنامه های کاربردی ، اینها توسط کمیته غربالگری نمایش داده می شوند ، که پس از آن لیستی از متقاضیانی را پیدا می کنند که برای مصاحبه مناسب می دانند.

معیارهای لیست بندی کوتاه می تواند سن ، جنس ، صلاحیت ، تجربه یک فرد باشد. پس از تهیه لیست ، نامزدهای واجد شرایط برای مصاحبه یا از طریق نامه ثبت شده یا ایمیل ارسال می شوند.

آزمون های استخدام:

به منظور بررسی توانایی ذهنی و مجموعه مهارت های یک فرد ، آزمایش های مختلفی انجام می شود.

مانند تست های هوشی ، تست های استعداد ، تست علاقه ، تست های روانشناختی ، تست های شخصیتی و غیره این آزمایش ها برای قضاوت در مورد مناسب بودن نامزد برای کار انجام می شود.

مصاحبه استخدام:

فرد در یک جلسه با نامزد برای بدست آوردن دیدگاه های بیشتر در مورد وی انجام می شود.

در اینجا مصاحبه شونده از متقاضی سؤال می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد او پیدا کند و تصویر دقیقی از نوع شغلی که برای انجام آن لازم است را به او بدهد.

همچنین توجیهی برخی سیاستهای سازمانی انجام می شود که در عملکرد شغل بسیار مهم است.

از طریق مصاحبه ، درک کارفرمایان انتظارات نامزد از شغل را آسانتر می کند و همچنین مهارت های ارتباطی وی به همراه سطح اطمینان در این مرحله قابل بررسی است.

چک کردن منابع:

بنگاههای اقتصادی معمولاً از مراجع نامبرده درخواست می كنند تا صحت اطلاعات ارائه شده توسط وی را بررسی كنند.

این مراجع می تواند از مؤسسه آموزش و پرورش باشد از کجا نامزد تحصیلات خود را تمام کرده است یا از محل کار قبلی خود در جایی که قبلاً مشغول به کار بوده است.

این منابع برای شناخت رفتار و رفتار فرد و همچنین پتانسیل او در یادگیری شغل های جدید بررسی می شوند.

معاینه پزشکی:

در اینجا آمادگی جسمی و روانی نامزد بررسی می شود تا از توانایی وی در انجام کار اطمینان حاصل شود. در بعضی از سازمانها معاینه پزشکی در همان ابتدای مراحل انتخاب انجام می شود در حالی که در بعضی موارد پس از انتخاب نهایی انجام می شود.

بنابراین ، این مرحله سفت و سخت نیست و می تواند در هر نقطه از روند انجام شود. معاینه پزشکی یک گام مهم در فرایند انتخاب است زیرا به اثبات توانایی بدنی متقاضی در تحقق شرایط شغلی کمک می کند.

انتخاب نهایی:

سرانجام ، به داوطلب واجد شرایط در تمام دوره های انتخاب ، نامه انتصاب داده می شود تا به بنگاه بپیوندد.

بنابراین ، انتخاب پیچیده و فرایندی طولانی است زیرا مراحل مختلفی را طی می کند که فرد باید قبل از انتخاب نهایی برای کار ، واجد شرایط باشد.

ترجمه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *