اهمیت و چگونگی شبکه سازی 

اهمیت و چگونگی شبکه سازی 

باید به گونه ای در شبکه سازی قوی عمل کنید که نیرویابی برای شما به جای شکار به پرورش یک باغ تبدیل شود. شبکه سازی مانند سرمایه گذاری می ماند، برای این سرمایه گذاری باید زمان و انرژی صرف کنید تا بتوانید از منافع آن برخوردار شوید. به طور کلی، اگر قصد تشکیل یک تیم قوی را دارید، باید به شبکه سازی روی بیاورید. برخی از افراد ذاتا در این کار توانا هستند و جدای از وظایف کاری، تمایل به شبکه سازی و در ارتباط بودن با افراد جزء علایق اصلی آنهاست.

برخی دیگر، این کار را به سختی انجام می دهند و به آن به عنوان یک وظیفه شغلی نگاه می کنند. جزء هر دسته که باشید در صورتی که با فرایند استخدام درگیر هستید، باید شبکه سازی را جزء اولویت های کاری خود قرار دهید. شبکه سازی نوعی فرایند مستمر است که هرگز پایان ندارد. برای شبکه سازی نکات ساده زیر را در نظر بگیرید:

 

  1. در جلسات آموزشی، کنفرانس ها، جلسات کاری، مهمانی های غیر کاری و…، به دنبال افرادی باشید که به گسترش شبکه شما کمک کنند.
  2.  از افرادی که با آنها ملاقات می کنید، کارت ویزیت بخواهید و کارت ویزیت خود را نیز در اختیار آنها قرار دهید. 
  3. وبسایت تخصصی شخصی داشته باشید و افراد را از طریق شبکه های اجتماعی مرتبط، تشویق به حضور در وب سایت خود و خواندن مطالب و اعلام نظر در مورد آنها کنید. 
  4. در سایت هایی مانند لینکدین و گروههای مجازی کاری و حرفه ای فعال باشید. شبکه دوستان کاری خود را از این طریق افزایش دهید. پستهای کاری بگذارید و گفت و گوهای سازنده ایجاد کنید. 
  5. به پیغام های کاری و رزومه هایی که برای شما از این طریق ارسال می شود، اهمیت دهید و پاسخگو باشید. 
  6.  ارتباط با افراد معروف و مشهور در حوزه تخصصی کاری خود را در اولویت قرار دهید. 
  7. با کارشناسان و متخصصان جذب سایر سازمان ها، به خصوص کسانی که توانایی شان شناخته شده است، ارتباط برقرار کنید. 
  8. علاوه بر این افراد، مدیر عاملان شرکت ها، کارآفرینان و مؤسسان، اعضای هیئت مدیره سازمان ها و … از کسانی هستند که ارتباط با آنها از طریق شبکه های موجود را باید جدی بگیرید. ارتباط با این افراد شما را یک گام به افراد رده A نزدیکتر می کند.

همان طور که گفته شد، شبکه سازی فرایندی مستمر و ادامه دار است. علاوه بر اینکه طی زمان باید شیکه خود را گسترش دهید، باید آن را نیز حفظ کنید. 

منبع : کتاب حرفه ای مصاحبه کنید انتشارات مدیریت صنعتی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *