اهمیت بازخورد (با انواع و مثال ها)

اهمیت بازخورد (با انواع و مثال ها)

برای پیشرفت در حرفه خود، درک نقاط قوت و ضعف خود در یک محیط حرفه ای مفید است. بازخورد می تواند به شما کمک کند مناطقی را که می توانند از بهبود بهره مند شوند را شناسایی کنید. همچنین می تواند به شما کمک کند نقاط قوتی را که قبلاً در نظر نمی گرفتید شناسایی کنید. در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا بازخورد مهم است، چگونه بر روی بازخوردی که دریافت می کنید عمل کنید، زمان انتظار بازخورد و نحوه ارائه بازخورد به طور موثر.

اهمیت بازخورد

اهمیت بازخورد چیست؟

بازخورد عبارت است از ارتباط در مورد نقاط قوت و ضعف شما، کارهایی که به خوبی انجام داده اید و کارهایی که می توانید برای بهبود انجام دهید. این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله یک بررسی رسمی یا یک گفتگوی معمولی با یک همکار یا مربی. اهمیت بازخورد به بهبود و توسعه مربوط می شود.هر بازخورد فرصتی برای رشد حرفه ای است. اینها برخی از مزایای ارائه یا دریافت بازخورد هستند:

 • توسعه عملکرد: زمانی که مطمئن نیستید برای بهبود چه چیزی می توانید کار کنید، توسعه دشوار است، بنابراین بازخورد منظم می تواند به شما در شناسایی این زمینه ها کمک کند. استفاده از فرصت‌های آموزش رسمی می‌تواند به شما کمک کند تا به سمت سطح بعدی ارشدیت در بخش خود کار کنید.
 • تعامل: ارائه بازخورد یک سرمایه گذاری است و می تواند نشان دهد که شما با کار تیم خود درگیر هستید و به پیشرفت آنها کمک می کنید. بازخورد مثبت می تواند در حفظ انگیزه در کار موثر باشد.
 • کاهش هزینه: بازخورد منظم می تواند به شناسایی مشکلات قبل از تبدیل شدن به یک مانع بزرگ کمک کند. دانستن اینکه کجا می توانید پیشرفت کنید و نقاط قوت شما کجا هستند، می تواند به جلوگیری از کارهای ناکارآمد که ممکن است هم زمان و هم پول را برای شرکت شما تلف کند، جلوگیری کند.
 • استانداردهای کاری را حفظ کنید: از بازخورد منظم استفاده کنید تا هر مشکلی را در مورد فرآیند کاری خود به آرامی مطرح کنید. حل زودهنگام این مسائل ممکن است به حفظ استانداردهای کاری کمک کند.
 • حفظ فرهنگ: بازخورد مثبت می تواند به ایجاد فرهنگ همکاری و پشتیبانی شرکت کمک کند. این می تواند منجر به کار موثرتر و روابط شخصی بهتر در یک تیم شود.

بازخورد بخش مهمی از پیشرفت شغلی است. اگر در محل کار یا فردی از شما خواسته می شود که بازخورد بدهید، درک دلیل ارائه بازخورد بسیار مهم است.مرتبط: بازخورد مثبت: چرا مهم است و چگونه آن را ارائه دهیم

انواع بازخورد

بازخورد می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. برخی از بخش‌های روز کاری وجود دارد که احتمال بیشتری وجود دارد که با بازخوردهایی مواجه شوید که به عنوان یک ابزار توسعه استفاده می‌شوند. در اینجا برخی از رایج ترین آنها آورده شده است:

 • بازخورد پس از مصاحبه: اگر متقاضی ناموفق باشد، می تواند برای او مفید باشد که بفهمد چرا قوی ترین فرد در مصاحبه نبوده است. این نوع بازخورد می تواند به شما کمک کند تکنیک های مصاحبه خود را بهبود بخشید و در مصاحبه های آینده موفقیت بیشتری کسب کنید.
 • بعد از یک دوره آزمایشی: برخی از موقعیت ها در ابتدای قرارداد دارای دوره آزمایشی هستند تا ببینید آیا می توانید کار را به خوبی انجام دهید یا خیر. پس از این دوره، احتمالاً بازخوردی در مورد عناصر مثبت عملکرد خود دریافت خواهید کرد و همچنین ممکن است راه‌هایی برای بهبود کارتان به شما بگویند.
 • بعد از یک پروژه جدید یا بزرگ: این می تواند زمان خوبی برای درخواست بازخورد باشد. پس از یک پروژه گسترده که مهارت‌های شما را آزمایش می‌کند، می‌تواند به شما کمک کند تا با درک اینکه چه چیزی خوب پیش رفت و چه چیزی می‌توانست بهتر پیش برود، در پروژه بعدی پیشرفت کنید.
 • هنگام معرفی به مدیریت جدید: مدیران جدید ممکن است بخواهند با تجزیه و تحلیل نحوه کار تیم خود را بشناسند. به عنوان بخشی از این، آنها ممکن است بازخورد بدهند و عادات کاری خود را به تیم معرفی کنند.

اینها موقعیت‌های رسمی‌تری هستند که در آن‌ها ممکن است بازخورد دریافت کنید یا ارائه دهید. همچنین ممکن است در گفتگوهای گروهی معمولی بازخورد دریافت کنید.

 درخواست بازخورد

درخواست بازخورد در محل کار ممکن است دشوار باشد. ممکن است از نزدیک شدن به سرپرست خود برای بازخورد در مورد عملکرد خود عصبی باشید. این یک بخش کلیدی از پیشرفت بیشتر در حرفه شما است. درخواست بازخورد همچنین می تواند تعهد شما را به بهبود مهارت ها و فعال بودن نشان دهد.دنبال کردن این مراحل به عنوان یک راهنما می تواند درخواست بازخورد را آسان تر کند:

 • زمانی مناسب را پیدا کنید که همکارتان شلوغ یا استرس نداشته باشد
 • خاص باشد
 • سوالاتی در مورد اینکه چگونه می توانید پیشرفت کنید بپرسید
 • به همکاران خود فضایی بدهید تا نظرات خود را بیان کنند

سعی کنید به طور منظم بازخورد بخواهید تا به کار شما کمک کند تا ثابت و با کیفیت خوب بماند.

چگونه در بازخورد عمل کنیم

دانستن نحوه دریافت بازخورد و عمل به آن به شما کمک می‌کند تا از آن بهترین استفاده را ببرید و از پتانسیل کامل آن استفاده کنید. بازخورد نظر حرفه ای شخص دیگری در مورد سبک کاری شما است. این بدان معنی است که شما می توانید انتخاب کنید که آیا به این بازخورد عمل کنید یا نه. حرفه ای ها به ندرت بدون دلیل بازخورد می دهند. به یاد داشته باشید، هدف بازخورد این است که به شما کمک کند در زندگی حرفه ای خود برتر باشید.هنگام اقدام بر اساس بازخورد، در نظر بگیرید:

 • اجرای بازخورد چقدر ممکن است طول بکشد؟
 • بازخورد چقدر برای کار شما مهم است؟
 • همکاران شما در بازخوردشان چقدر فوری هستند؟
 • آیا پیشنهادی در مورد اینکه چگونه می توانید پیشرفت کنید وجود داشت؟

اگر عمل به بازخورد به طور قابل توجهی عادات کاری شما را تغییر می دهد، قبل از اعمال هر تغییری با یک همکار یا سرپرست صحبت کنید.

نحوه ارائه بازخورد

بازخورد می تواند مثبت یا منفی باشد. هر دو گاهی اوقات برای کمک به شما برای کار به بهترین شکل ممکن ضروری هستند و می توانند به کاهش تأثیر هر مشکلی بر تیم کمک کنند. ارائه بازخورد سازنده، چه مثبت یا منفی، می تواند به بهبود اثربخشی آن کمک کند

۱٫ زمان مناسب را انتخاب کنید

مطمئن شوید که همکارتان برای شنیدن بازخورد شما و هضم آن وقت دارد. ارائه بازخورد بخشی از یک رابطه حرفه ای است و اختصاص زمان کافی برای آن یک حسن نیت حرفه ای است. این امر به ویژه در صورتی صادق است که بازخورد غیرمنتظره باشد. موقعیت مکانی نیز مهم است. از یک منطقه شلوغ اجتناب کنید، به خصوص اگر بازخورد منفی می دهید. انتخاب یک منطقه آرام با فضا برای نوشتن یادداشت را در نظر بگیرید.

۲٫ پیوند به اهداف

اگر تیم یا شرکت شما اهداف خاصی دارد که کار شما را هدایت می کند، سعی کنید بازخورد خود را به این اهداف مرتبط کنید. این می تواند به تمرکز بازخورد شما بر روی شرکت و اینکه چگونه ایجاد بهبود می تواند به دستیابی به اهداف شرکت کمک کند، کمک کند. این ممکن است به همکار شما کمک کند تا نحوه اجرای بازخورد شما را هدایت کند.

۳٫ مشخص باشید

مثال هایی از اینکه آنها در چه چیزهایی خوب هستند و چرا این کار مفید است، بیاورید. تا جایی که ممکن است جزئیات بیشتری را وارد کنید تا برای شخص مشخص شود که چه کاری را به خوبی انجام داده است. از زبان اطمینان‌بخش استفاده کنید و به نقطه قوت خاصی اشاره کنید.مثال: «شما با استراتژی بازاریابی جدید کار بسیار خوبی انجام دادید! شما آن را به وضوح به تیم ارائه کردید و همه به خوبی به آماری که استفاده کردید پاسخ دادند. استراتژی شما جاه طلبانه است اما دست نیافتنی نیست و مهارت های تیم را به خوبی گنجانده اید.’

۴٫ راه حل ارائه دهید

شما می توانید با ارائه راه حل برای مسائل، بازخورد منفی را به انتقاد سازنده تبدیل کنید. شنیدن بازخورد منفی دشوار است، اما هدف از آن کمک به بهبود آنهاست.مثال: «من واقعاً از شما قدردانی کردم که آن ارائه را انجام دادید. من می دانم که این اولین مورد شما برای این شرکت بود و شروع خوبی بود. آیا می‌توانیم در دفعه بعد راه‌هایی را برای بهبود در نظر بگیریم؟ سعی کنید بیشتر به مخاطبان خود نگاه کنید و مستقیماً به هر کسی که به سؤال پاسخ داده است پاسخ دهید. این می تواند به شما کمک کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. آیا شما هیچ گونه سوال و یا نظری دارید؟’

۵٫ پیگیری کنید

پیگیری پس از ارائه بازخورد می تواند به همکار شما کمک کند تا هرگونه سردرگمی را برطرف کند. شما می توانید حمایت بیشتری از آنها ارائه دهید و به آنها کمک کنید تا بر اساس بازخورد خود پیشرفت کنند. به عنوان مثال، اگر به یک همکار بازخورد داده اید که چگونه می تواند ارائه خود را بهبود بخشد، می توانید پیشنهاد دهید که با او تمرین کنید یا یک ارائه دیجیتالی را بخوانید. اینها چند نکته کلی تر برای ارائه بازخورد هستند. پیروی از این نکات می تواند به بازخورد شما کمک کند تا موثرتر باشد و به تیم شما کمک کند تا توسعه یابد:

 • با بازخورد خود سازگار باشید.
 • با کار و رفتار خودتان مثال بزنید.
 • بازخورد منفی را به نظرات ضروری محدود کنید.
 • عینی باقی بماند.
 • به هر یک از اعضای تیم بازخورد بدهید.

شما می توانید این توصیه را برای هر موقعیتی تنظیم کنید. برای مثال، ممکن است متوجه شوید که دادن بازخورد هفتگی برای یک نفر کارآمد است، اما برای دیگری نه. تیم خود را در استراتژی بازخورد خود مشارکت دهید تا به آنها کمک کنید از جلسات بازخورد بیشترین بهره را ببرند.

https://uk.indeed.com/career-advice/career-development/importance-of-feedback

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *