راهبرد مديريت منابع انساني در عصر ديجيتال با تکيه بر کلان داده

مشخصات مقاله

عنوان نشریه:  رشد فناوري :   تابستان ۱۳۹۶ , دوره  ۱۳ , شماره  ۵۱ ; از صفحه ۶۲ تا صفحه ۷۰ . 
عنوان مقاله:  راهبرد مديريت منابع انساني در عصر ديجيتال با تکيه بر کلان داده
 نویسندگان:  ملك زاده غلامرضا*, صادقي صديقه آدرس:   * دانشگاه فردوسي مشهد، مشهد، ايران 
چکیده:  امروزه ابزارهاي هوشمند، محيط هاي مجازي و خلاقيت هاي فناورانه، بخشي از زندگي همه انسان ها شده است. اگرچه اين پيشرفت ها مي تواند متضمن تهديدهاي بسياري براي جامعه انساني باشد، اما مديران و رهبران خلاق مي توانند از آن ها در فرصت هاي فراروي سازمان خود بهره برداري کنند.
از سوي ديگر فراگير شدن فناوري اطلاعات در سازمان ها هماره با گستردگي انواع شبکه هاي اجتماعي، بستري براي جمع آوري حجم انبوهي از داده ها و اطلاعات مربوط به افراد را فراهم آورده است.
با توجه به اين حقايق مي توان گفت تفکر خلاق و همسويي با جريان امکانات، نيازها و الزامات عصر امروز موضوعي است که به ويژه در رابطه با سرمايه هاي انساني بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد. تاثير توجه به فلسفه وجودي سازمان در انعطاف پذيري و خلاقيت سرمايه هاي انساني و برخورداري از سواد بهره برداري بهينه از سامانه هاي اطلاعاتي از عمده ترين محورهاي اين بحث است
. در اين مقاله با تکيه بر پژوهش هاي انجام شده در سازمان هاي معتبري همچون مکنزي، چگونگي بهره گيري از سامانه هاي اطلاعاتي به ويژه کلان داده در مديريت منابع انساني در حال حاضر و دهه هاي پيش رو مورد بررسي قرار مي گيرد.
با توجه به اين واقعيت مي توان انتظار داشت در حوزه مديريت منابع انساني، جايگزين کردن ساختارهاي سنتي با نتايج تحليلي حاصل از کلان داده هاي سامانه هاي اطلاعاتي تناسب بيشتري براي تعامل و مديريت منابع انساني آينده خواهد داشت.

https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=306162

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *