۱۰ کاری که تا پایان سال ۲۰۱۹ در حوزه مدیریت منابع انسانی باید انجام پذیرد

مدیریت منابع انسانی نقش مهمی را در ایجاد یک شرکت ایفا می کنند. مدیران منابع انسانی مسئول ایجاد فرهنگ صحیح در شرکت ها هستند. قابل انکار نیست که گسترش تکنولوژی و رسانه های اجتماعی در هر حوزه، تعریف جدیدی از نحوه کار در شرکت ها دارد. واحد های مدیریت منابع انسانی نیز با توجه به شرایط موجود برای ادامه بقا نیاز به تغییرات دارد.
این یک ضرورت است که ایده هایی برای آینده مدیریت منابع انسانی در سرتاسر جهان به منظور ترکیب برخی از روند های سرمایه گذاری داشته باشیم. با بزرگ شدن شرکت ها، مدیریت منابع انسانی به لحاظ استراتژیک به منظور ایجاد و نگهداری یک نام تجاری، یک برند و البته برای پیشرفت کلی شرکت تبدیل شده است. همانطور که هر نسل به نیروی کار می پیوندد، روش های خود را به محل کار اضافه می کنند. بدین ترتیب، هر ساله روش های جدید ظهور می کنند و تیم های منابع انسانی باید خودشان را برای حرکت به سمت این تغییرات آماده کنند. در اینجا ما نگاهی به برخی از روند هایی که انتظار می رود باید در سال جدید در منابع انسانی مدنظر قرار گیرند می اندازیم.


نیروی مشترک


استخدام کارمندان تمام وقت و نیمه وقت به یک روند اجباری در تمام شرکت ها تبدیل شده است. یک نیروی کار ترکیب شده به این معنی است که نیروی کار فقط شامل کارکنان تمام وقت نباشد. امروزه تعداد زیادی مشاوران، پیمانکاران و حتی کارگران نیمه وقت وجود دارد که به عنوان gig economy workers شناخته می شوند.
یک بررسی اخیر توسط Fieldglass نشان داد که به طور متوسط نیروی کار شرکت شامل ۵۴ درصد از کارکنان تمام وقت، ۲۰ درصد از مشاوران، کارآموزان، نمایندگان و پیمانکاران و ۲۶ درصد از کارمندان و کارگران نیمه وقت یا از راه دور است. بنابراین، با توجه به روند نیروی کار مخلوط که به دنبال رشد است، نقش مدیریت منابع انسانی شامل ادغام این “gig workers” با نیروی تمام وقت آنها می شود.

از رویکرد سریع و هوشمندانه برای استخدام و توسعه کارکنان استفاده کنید
عملیات سریع و قابلیت مدیریت شرایط غیر قابل پیش بینی دو رویکرد هستند که در حال حاضر توسط شرکت ها برای توسعه بخش منابع انسانی مورد استفاده قرار می گیرند. پیش از این، این رویکردها به طور کلی به زمینه توسعه نرم افزار مربوط می شد. این روش به نام agile HR، توانایی کاهش زمان استخدام را به دو تا چهار هفته به جای ده هفته دارد.
روش فوق با یک رویکرد سریع شرایط را برای کارکنان برای ورود به یک شرکت جدید تسهیل می بخشد. متخصصان منابع انسانی در حال تحقیق در مورد این روش هستند تا مدیریت کار گروهی و سازگاری کل نیروی کار با آن را افزایش دهند. این تکنیک به این معناست که هسته هر سازمانی را تقویت کند و این روند در سال ۲۰۱۹ محبوب تر خواهد شد.
Pilot Chatbots in HR
سال گذشته بدون شک سال هوش مصنوعی بوده است. براساس اطلاعات شرکت تحقیقاتی IDC، انتظار می رود که کل بازار هوش مصنوعی تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۴۵ میلیارد دلار برسد. هوش مصنوعی به شدت به chatbots متصل می شود و بازاریابان از chatbots استفاده می کنند تا تجربیات شخصیشان را بصورت آنلاین ارائه دهند. همانگونه که آینده به خودکار سازی وظایف مانند پرسش سؤال مصاحبه، پیدا کردن کاندیداهای مرتبط درLinkedIn، جلسات برنامه ریزی و غیره متعلق است، Chabot ها در حال تبدیل شدن به دستیار شخصی مجازی برای متخصصان منابع انسانی هستند.
همانطور که این روند در صنعت نسبتا جدید است، چندین شرکت هوشمندانه شروع به استفاده از تنها یک چت روم در بخش منابع انسانی می کنند تا ببینند چگونه می توان بهبود را به صورت یکپارچه انجام داد.


تمرکز بر توسعه تیم به جای فرد


دهه گذشته، منابع انسانی بر توسعه کارکنان با توانایی های فردی متمرکز شده بود. تنها تمرکز بر استخدام یک کارمند، توسعه آن و انجام ارزیابی عملکرد آنها بود. اما در روند جدیدی که در سیستم مدیریت منابع انسانی دیده می شود، توسعه کارکنان به عنوان یک تیم است. توسعه یا ارتقاء هوش تیمی و کار بر روی افزایش درک آنچه که یک تیم را موفق می کند کار کردن به صورت گروهی است که نتایج خارق العاده ای را بوجود می آورد.
منابع انسانی متوجه شد که تیم ها سازنده اصلی هر سازمان خوب هستند. بنابراین، توسعه و تقویت تیم های هوشمند درون سازمان، یک روند بزرگ مدیریت منابع انسانی است که باید در سال ۲۰۱۹ به آن توجه شود.


اضافه کردن یک consumer marketing lens به منابع انسانی


متخصصان منابع انسانی در سراسر جهان شروع به استفاده از یک رویکرد با عنوان “طرز تفکر مشتری” در کل فرآیند استخدام می کنند. آنها راه هایی را ایجاد می کنند که استفاده از آنان نه تنها آسان، بلکه جذاب، ساده و قابل انطباق هستند و برای نشان دادن بهترین تجربه کارمند در سازمان قبلی بوده است و سعی دارد آن را برای بهبود عملکرد خود در میان پارامترهای مختلف، تطبیق دهد.
متخصصان منابع انسانی همان دیدگاهی را که برای مشتریان دارند برای کارمندان نیز پیاده می کنند. یک نمونه عالی می تواند شرکت سیسکو باشد که به کارمندانش در محیط کار با استفاده از برنامه موبایلی منابع انسانی کمک می کند.
محیط کار انعطاف پذیرتر
به منظور کاهش زمان رفت و آمد و ایجاد یک محیط کار انعطاف پذیرتر، متخصصان بخش منابع انسانی چند روز در هفته را تصمیم به راه اندازی “کار در خانه” گرفته اند و یا اجازه می دهد که بسیاری از کارکنان یک محل انتخابی مناسب برای کار داشته باشند. منابع انسانی باعث بوجود آمدن ساعت کار و محیط کار انعطاف پذیرتر می شود و از این طریق نه تنها باعث افزایش روحیه کارکنان می شود، بلکه باعث می شود که کارکنان تعهدات خود نسبت به سازمان را افزایش می دهند.
تحقیقات نشان داده است که کارکنان شادتر تمایل به انجام کار بهتر و همچنین ماندن در یک سازمان دارند که در آن احساس راحتی و با اهمیت بودن می کنند. ساعت کار انعطاف پذیر و کار در خانه نیز به کارکنان اجازه می دهد تا نیازهای شخصی خود بروز دهند و این امر نتیجه عملکرد آنها را وقتی که در محیط کار هستند بهبود می بخشد.


بهینه سازی تجربه کارمند


چند سال گذشته شاهد تغییر الگو در نحوه برخورد کارفرمایان با کارکنان خود بوده است. هم اکنون کارفرمایان توجه زیادی به نحوه تجربه کارکنانشان در شرکت دارند. در سطح عمومی، مهارت های زیادی وجود دارد که صنایع با آن مواجه هستند و کمبود کارمندان ماهر برای پاسخگویی به تقاضاهایی مانند فناوری اطلاعات، تولید و غیره وجود دارد. برای حفظ کارکنان، کارفرمایان مجبورند دو برابر کار کنند تا کارمندانشان شاد باشند.
رفتن کارکنان به شرکت های رقیب دردسر دیگری است که کارفرمایان دارند. مدیریت منابع انسانی دائماً در حال فعالیت است تا جو محیطی سازنده ای را ایجاد کند. با استفاده از سیستم عامل های جدید همراه با تکنولوژی های هوش مصنوعی، متخصصان منابع انسانی افراد و فرایندها را به یکدیگر نزدیک تر کرده اند.


تجزیه و تحلیل افراد


از زمانی که گوگل این ایده را آغاز کرد تجزیه و تحلیل به سرعت در حال افزایش است. تجزیه و تحلیل در حال حاضر نیز برای درک هر بخش از عملیات کسب و کار استفاده می شود و همچنین ورودی های تحلیلی را برای تصمیم گیری ها دریافت می کند. تجزیه و تحلیل مردم تبدیل به کسب و کار جدی شده است و در حال حاضر برای پوشش حوزه منابع انسانی استفاده می شود.
کارشناسانان جدید منابع انسانی از تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی و تجزیه و تحلیل داده ها برای تجزیه و تحلیل بهتر اطلاعات در سازمان خود استفاده می کنند. تیم های منابع انسانی( Human Resource) با استفاده از بینش های به دست آمده از این رسانه ها برای دستیابی به مهارت، برنامه ریزی نیروی کار، پروسه انجام کار و غیره انجام می شود. از ابزارهای تجزیه و تحلیل برای یافتن کارمندان بهتر و متعهدتر و همچنین شناسایی افرادی که تصمیم به ترک شرکت را دارند استفاده می شود.

بازخوانی مرور عملکرد


با ارائه بازخورد منظم و سازنده براساس عملکرد افراد، مشاوره عملکرد برای کمک به آنان استفاده می شود. با وجود اینکه گرفتن بازخورد و بهبود عملکردهای متوسط و کمتر از متوسط آسان است کمک به عملکردهای عالی سخت خواهد بود. این جایی است که تیم های منابع انسانی با ابزار تحلیلی خود وارد می شوند و بر روی چگونگی دست یابی به کارایی مطلوب هر یک از کارکنان در سازمان خود کار می کنند. بازخورد های دائمی با گزارش های عملکردهای یکساله جایگزین شده است.
تمرکز بیشتر بر توسعه مهارت های فنی
نیاز به توسعه مهارت ها همچنان به ایجاد تقاضا برای تکنولوژی های توسعه یافته حرفه ای ادامه خواهد داشت. اینترانت های شرکت، جلسات شفاف که باعث تشویق ارتباط بین کارکنان می شود و بسیاری از این تکنولوژی ها با همکاری منابع انسانی نقش دارند تا اطمینان حاصل شود که کارمندان به طور کامل به تلاش های تکنولوژیکی شرکت متصل می شوند.
منابع انسانی باید برنامه های خود را گسترش دهد تا هر یک از کارکنان را درک کند و به عنوان یک پلتفرم تکنولوژیکی در شرکت حضور داشته باشد. انتظار میرود شرکتی که به روزترین فن آوری ها را در اختیار دارد، از استعدادهای برتر این نسل بهره بگیرد.


خلاصه و جمع آوری


سازمان ها باید با دقت بررسی شوند و از مزایای گرایش های جدید و ابزارها در تیم نیروی انسانی خود استفاده نمایند. نیروی انسانی باید در فعالیت های روزمره سازمان خود مشارکت داشته باشند و اطمینان حاصل شود که زمینه درست و مهارت های پرسنل را در سازمان خود ایجاد می کند.
صرف نظر از ابزار و تکنیک های جدید، تنها چیزی که ثابت می ماند، این است که منابع انسانی همچنان نیاز به توسعه مهارت های لازم کارکنان را دارد. آنها به شناسایی نیازهای سازمانی ادامه خواهند داد و راه هایی را برای بهبود رویکرد نیروی کار به شیوه ای موثر و کارآمد به دست خواهند آورد.
این فعالیت ها قطعا در سالهای آتی باعث میشود تا با تشکیل تیم حرفه ای منابع انسانی و در نتیجه جذب نیروی انسانی و پرورش نیروها توسط آن تیم، سازمانی چابک، با نشاط و با عملکرد عالی بدست آوریم.
ترجمه
محسن اطوی
منبع
HR Trends You Must Implement Before 2019

منبع: اینفویار

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *