چرخه زندگی کارکنان چیست؟ ۱۱ مرحله این چرخه را بشناسید

 

چرخه زندگی کارکنان چیست؟ ۱۱ مرحله  این چرخه را بشناسید

چرخه زندگی کارکنان چیست؟؟ employee life cycle

یادگیری در مورد سفر معمولی یک کارمند با یک شرکت می تواند به شما در درک بهتر نحوه جذب و توسعه استعداد برای یک سازمان کمک کند. یکی از ابزارهایی که ممکن است به شما در انجام این کار کمک کند، مدل چرخه زندگی کارکنان است. درک این مدل می تواند به شما نشان دهد که چگونه کارمندان معمولاً با یک شرکت درگیر می شوند و چالش هایی را که ممکن است با آن مواجه شوند را درک کنند.

در این مقاله، اطلاعات عمیقی در مورد ۱۱ مرحله مدل چرخه عمر کارکنان به اشتراک می گذاریم و برخی از مزایای استفاده از آن را فهرست می کنیم.

مدل چرخه زندگی کارکنان چیست؟

مدل چرخه زندگی کارکنان یک مدل سازمانی است که افراد در منابع انسانی (HR) ممکن است از آن برای تجسم سفر یک کارمند و درک چگونگی پیشرفت و تعامل با سازمان استفاده کنند. این مدل شبیه چرخه استاندارد زندگی مشتری است که شرکت‌ها اغلب از آن استفاده می‌کنند، زیرا مبتنی بر این ایده است که تجربه یک کارمند به اندازه تجربه مشتری ارزشمند است. این یک نمایش جامع از تجربه کارکنان است که به طور موثر چارچوبی برای استراتژی های تعامل فراهم می کند. این استراتژی‌ها ممکن است در نهایت با ایجاد موفقیت، حمایت از مشارکت، کاهش جابجایی و بهبود روحیه کارکنان، به نفع سازمان باشند.

چرخه عمر کارکنان

مراحل چرخه زندگی کارکنان

مراحل دقیق چرخه زندگی کارکنان ممکن است بسته به سازمان متفاوت باشد. برخی از شرکت ها از چرخه جامع تری با مراحل متعدد استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مراحل را برای ایجاد یک چرخه کوچکتر ترکیب کنند. اجزای دقیق هر مرحله نیز ممکن است برای هر سازمان و فرهنگ منحصر به فرد آن متفاوت باشد. در اینجا ۱۱ مرحله از یک چرخه عمیق تر زندگی کارکنان آورده شده است:

 1. جذب attraction

چرخه زندگی کارکنان معمولاً از اولین باری که یک بالقوه در مورد یک سازمان می شنود شروع می شود. این مرحله شامل تعامل مستقیم تیم منابع انسانی با کارمند نیست، اما ممکن است از طریق یک پست شغلی، تحقیقات کلی یا …، درباره سازمان باشد. مرحله جذب ممکن است برای سازمان های پیشرو در صنعت، مشاغل محلی برجسته و برند های ملی شناخته شده آسان تر از شرکت های کوچکتر باشد. با این حال، هنوز هم می تواند یک مرحله مهم و موثر برای شرکت ها در هر اندازه باشد.

 1. استخدام recruitment

مرحله استخدام شامل اولین تعامل مستقیم شما با یک کارمند احتمالی است. نامزد شغل، بیشتر در مورد سازمان، فرهنگ آن و نقش خاصی که به دنبال آن است، می آموزد. استفاده از کارکنان فعلی سازمان و شبکه شخصی ممکن است به شما و سایر اعضای تیم منابع انسانی کمک کند تا یک مرحله استخدام موفق داشته باشید.

 

 1. مصاحبه interviewing

مرحله مصاحبه یکی از مهم ترین مراحل چرخه زندگی کارکنان هم برای کارمندان و هم برای کارفرمایان است. این به هر دو طرف اجازه می دهد تا بیشتر در مورد یکدیگر بیاموزند و ارزیابی کنند که آیا آنها برای یکدیگر مناسب هستند یا خیر. در حالی که شما ممکن است روی واجد شرایط بودن تمرکز کنید که آیا نامزد تجربه لازم را دارد و می تواند به خوبی در سازمان جا بیفتد، کاندید ممکن است ارزیابی کند که آیا فرهنگ شرکت با نیازهای او همسو است و آیا موقعیت ممکن است آنچه را که در حرفه خود می خواهد برآورده کند یا خیر.

 

 1. جامعه پذیری (Onboarding)

مرحله ورود شامل استقبال از کارکنان جدید و کمک به آنها برای سازگاری با موقعیت جدیدشان است. این ممکن است شامل همکاری بین همکاران منابع انسانی، تیم فناوری اطلاعات و مدیران بخش خاص باشد. این تلاش‌ها اغلب شامل کمک به کارمندان جدید برای تکمیل کارهای اداری، نشان دادن کارکنان در اطراف دفتر و ارائه آموزش‌های اولیه یا جلسات اطلاعاتی در مورد شرکت و نقش‌های جدیدشان است.

 

 1. عجین شدن (Engagement)

مرحله تعامل ممکن است زمانی رخ دهد که یک کارمند جدید برای مدتی در نقش خود باشد. این مرحله بر ارتقای فرهنگ شرکت و درگیر کردن کارکنان با کارشان تمرکز دارد. این ممکن است به افراد کمک کند که احساس ارزشمندی بیشتری داشته باشند و در کارشان معنا پیدا کنند، در نهایت به آنها کمک می کند تا بهره وری بیشتری داشته باشند و آنها را تشویق کند تا برای مدت طولانی در شرکت بمانند.

 

 1. توسعه development

مرحله توسعه بر کمک به یک کارمند برای رشد حرفه خود در سازمانی که برای آن کار می کنید متمرکز است. این ممکن است شامل دریافت نظرات کارکنان، ارائه و درخواست بازخورد و پرسش از کارکنان در مورد اهداف شغلی آنها باشد. ارتقاء از درون سازمان و دادن مسئولیت‌های اضافی به کارکنان ممکن است به پیشرفت آنها کمک کند و افزایش دستمزد یا مزایای اضافی نیز ممکن است در این مرحله مفید باشد.

 

 1. نگهدارشت retention

مرحله نگهداری راه هایی را برای تشویق کارکنان به ادامه کار برای شرکت بررسی می کند. در حالی که کارمندان درگیر و در حال توسعه ممکن است به افزایش نرخ کل حفظ کارکنان کمک کند، تمرکز بر نحوه حفظ کارمندان با بالاترین عملکرد اغلب مفید است. این افراد ممکن است بیشترین ارزش را برای سازمان داشته باشند و جایگزینی آنها چالش برانگیز باشد. گوش دادن به بازخورد آنها، اجرای پیشنهادات آنها و توانمندسازی و حمایت از موفقیت آنها ممکن است دلیلی برای ماندن در سازمان به آنها بدهد.

 

 1. شناخت Recognition

مرحله شناخت ممکن است به بهبود روحیه کارکنان کمک کند. ستایش یک کارمند برای انجام یک کار خوب ممکن است به آنها کمک کند تا احساس ارزشمندی و احترام کنند. همچنین ممکن است دیگران را برای موفقیت تشویق کند یا همکاران را تشویق کند که موفقیت همکاران خود را تشخیص دهند.

 

 1. Offboardingخروج

مرحله خارج شدن از سیستم زمانی اتفاق می افتد که یک کارمند سازمان را ترک می کند و هدف اغلب دستیابی به یک فرآیند انتقال روان است. فرض کنید یک کارمند اخطار خود را در اختیار شما قرار می دهد. اغلب مفید است که از زمان باقیمانده خود با سازمان برای ایجاد برنامه ای برای آنچه که هنگام آماده شدن برای ترک و بعد از ترک سازمان اتفاق می افتد، استفاده کنید. به عنوان مثال، این ممکن است شامل تعیین مسئولیت برای دیگران، ارائه آموزش متقابل و تکمیل پروژه ها باشد. مرحله خروج نیز معمولاً شامل ارائه اطلاعات به کارمند در مورد پایان مزایای آنها و دریافت تسویه نهایی است.

 

 1. جدایی separation

مرحله جدایی شامل عمل واقعی خروج از شرکت است. معمولاً شامل کارمندی می‌شود که دارایی‌های شرکت خود را باز می‌گرداند، مانند فناوری یا کارت‌های دسترسی، و همچنین ممکن است یک مصاحبه خروجی برای کمک به درک دلیل ترک و یادگیری راه‌هایی که سازمان می‌تواند بهبود بخشد، داشته باشد. برای ایجاد یک خاطره مثبت و حفظ یک رابطه خوب با کارمند، ممکن است میزبانی یک ناهار خداحافظی یا گردهمایی غیررسمی را برای جشن گرفتن اوقات خود با سازمان در نظر بگیرید.

 1. کارکنان سابق alumni

شما این مرحله شامل حفظ رابطه خوب بین سازمان و کارمند سابق است. به عنوان مثال، کارمند ممکن است منبعی برای تکمیل کار قراردادی یا به دست آوردن ارجاعات بعدی برای پر کردن موقعیت های خالی باشد. به طور مشابه، کارمندان ممکن است از طریق دوستی خود با کارکنان فعلی با سازمان ارتباط برقرار کنند.

 

https://www.indeed.com/career-advice/career-development/employee-life-cycle

 

ترجمه: یاسر اعرابی دانش آموخته DBA    منابع انسانی دانشگاه تهران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *