نقش تیم پروژه

نقش تیم پروژه

تیم پروژه
در مدیریت پروژه ، تیم پروژه مؤلفه نمودار سازمانی پروژه است که کارهای فنی پروژه را انجام می دهد.

تیم پروژه به مدیر پروژه گزارش می دهد.

برای پروژه های کوچک ، تیم پروژه و مدیر پروژه می توانند یک نفر باشند. اما این مسئله نقش حضور جداگانه را باطل نمی کند.

نقش های اصلی پروژه عبارتند از:

حامی پروژه یک سطح بالاتر از مدیر پروژه است. آنها معمولاً بودجه پروژه را مدیریت می کنند و تحویل های آن را می پذیرند.
مدیر پروژه بالاترین سطح اقتدار و مسئولیت پذیری در داخل پروژه است ، که برنامه مدیریت پروژه را تهیه می کند و اطمینان می دهد که تحویل ها مطابق برنامه تولید می شوند.

آنها اطمینان حاصل می کنند که پروژه به موقع ، بودجه ، کامل می شود و همه ذینفعان راضی هستند. به طور خلاصه ، آنها برای موفقیت پروژه پاسخگو هستند.
تیم پروژه روز به روز کارهای فنی پروژه را انجام می دهد. آنها تحویل پروژه را تولید می کنند. آنها وظیفه انجام وظایفی که به آنها محول شده است را دارند و به مدیر پروژه گزارش می دهند.
ذینفعان پروژه منافع مختلفی در پروژه دارند و تأثیر خود را در صورت لزوم برای تحقق اهداف شخصی یا سازمانی خود اعمال می کنند.
نمودار سازمانی پروژه در چارچوب چابک ، تغییر جزئی ایجاد شده است. مشتریان و کاربران نهایی (نوعی از ذینفعان) به طور مستقیم با تیم پروژه ارتباط برقرار می کنند ، که در تصمیم گیری با بودجه و برنامه زمانبندی بر اساس نیاز ذینفعان مجاز به تصمیم گیری هستند. این اجازه می دهد تا تغییرات سریع محصول و بدون لایه های تصویب مدیریت ، از این رو اصطلاح چابک اجرا شود.

تیم های پروژه در بدنه مدیریت پروژه


در ویرایش ششم کتاب مدیریت دانش پروژه (راهنمای PMBOK) ، پروژه دانش مدیریت منابع انسانی پروژه به سادگی مدیریت منابع پروژه مجدداً مارک گذاری شده است ، بدین ترتیب دسته بندی گسترده تری را شامل می شود که شامل منابع فیزیکی مانند مواد و تجهیزات است. از این رو ، تیم های پروژه یکی از چندین نوع منابع پروژه به حساب می آیند.

هیچ نمودار سازمانی پروژه عمومی مشخصی در راهنمای PMBOK وجود ندارد ، اگرچه چهار نقش فوق در آن به خوبی تعریف شده است. مثلا،

راهنمای PMBOK ، چاپ ششم ، ۹٫۱٫۳٫۱

نمودار سازماندهی پروژه برای یک تیم پاسخگوی ۳،۰۰۰ نفره در برابر سوانح ، جزئیات بیشتری از نمودار سازمانی پروژه برای یک پروژه داخلی ۲۰ نفره خواهد داشت.

حوزه دانش مدیریت منابع پروژه شامل شش فرآیند است که بر مدیریت تیمهای پروژه حاکم است:

حوزه دانش PMBOK: مدیریت منابع پروژه

برنامه ریزی مدیریت منابع


در طی این مرحله از برنامه ریزی اولیه ، یک برنامه مدیریت منابع ایجاد می شود که نقش ها و مسئولیت ها ، چگونگی کسب تیم و هرگونه محدودیت و فرض را تشریح می کند. علاوه بر این ، یک منشور تیم ارزش های تیم ، دستورالعمل های ارتباطی ، فرآیندهای حل و فصل اختلاف و موارد دیگر را مشخص می کند.


منابع فعالیت را تخمین بزنید


همچنین در مرحله برنامه ریزی ، نیروی انسانی باید برای هر کار پروژه تخمین زده شود و به آن اختصاص یابد ، برای تعیین میزان ساعت ها ، روزها یا ماه های کار برای اجرای پروژه لازم است.
منابع را بدست آورید
پس از اجرای پروژه ، تیم پروژه باید بدست آید. این فرایند شامل فعالیت های مربوط به استخدام تیم پروژه از جمله تبلیغات ، مصاحبه و استخدام می شود.


توسعه تیم


این فرآیند بیشتر از سایر منابع بدنی مخصوص تیم پروژه است. از آنجا که پروژه ها تلاش های موقت با یک آغاز و پایان قطعی هستند ، بیشتر اعضای تیم پروژه باید بدانند که آنها بیشتر از آنچه که شروع شده اند ، پروژه را ترک می کنند تا با انگیزه باقی بمانند.

این می تواند دانش و مهارت های دیگری باشد ، یا می تواند فرصتی بهتر برای یک پروژه آینده (مرجع) باشد. همچنین ارزیابی های عملکردی برای به حداکثر رساندن بازده در تیم پروژه انجام می شود.


مدیریت تیم


تیم پروژه باید به طور فعال مدیریت شود تا اطمینان حاصل کند که آنها کار پروژه را به موقع ، بودجه ، برآورده شدن سطح کیفیت موردنیاز و سایر معیارهای موفقیت پروژه انجام می دهند.


منابع کنترل


در طول فعالیت های کنترل پروژه ، تیم پروژه باید توسط مدیر پروژه ارزیابی شود تا اطمینان حاصل شود که آنها هنوز هم نیازهای پروژه را برآورده می کنند و برنامه پروژه را برآورده می کنند. اگر اینگونه نباشد ، تیم برای تحقق برنامه مدیریت پروژه باید تغییر کند یا برنامه مدیریت پروژه برای تحقق تیم پروژه موجود تغییر کند.
تیم های پروژه در PRINCE2
مدیریت پروژه های موفقیت آمیز با PRINCE2Since PRINCE2 بیشتر یک سیستم سازمانی پروژه است تا یک پایه دانش عمومی مدیریت پروژه مانند راهنمای PMBOK ، ساختار سازمانی پروژه کاملاً تعریف شده است.

دوم از هفت موضوع PRINCE2 با نام سازمان ، ساختار یک پروژه PRINCE2 را تعریف می کند. برخی از نقشها ممکن است با یک نفر ترکیب شوند اما هر نقش جداگانه هنوز وجود دارد.

تیم پروژه به دو بخش تقسیم می شوند:

مدیر تیم مسئولیت اطمینان از تولید محصولات اختصاص داده شده توسط مدیر پروژه را بر عهده دارد. آنها نماینده اولویت بندی کار روزانه برای تیم پروژه هستند.
تیم پروژه روز به روز کارهای فنی پروژه را انجام می دهد.
علاوه بر این ، چندین نقش دیگر با این دو تعامل دارند:

مدیر پروژه مسئولیت مدیریت فرآیند تحویل محصول را به مدیران تیم واگذار می کند. از این رو ، نقش مدیر پروژه بیش از یکی از مشارکتهای مستقیم و روزانه در تولید کالاهای تحویل پذیر ، نظارت بیشتری دارد.
پشتیبانی پروژه پشتیبانی و یا مشاوره و راهنمایی در مورد استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه را هم برای مدیر پروژه و هم برای تیم پروژه ارائه می دهد. اغلب ، یک دفتر پروژه سازمانی موجود است که این نقش را برآورده می کند.

https://www.projectengineer.net/the-role-of-the-project-team/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *