مهارت های بین فردی: تعریف با مثال

مهارت های بین فردی: تعریف با مثال

مهارت های بین فردی: تعریف با مثال

مهارت های بین فردی به معنای توانایی برقراری ارتباط و ایجاد روابط با دیگران است. این مهارت‌ها که اغلب مهارت‌های مردمی نامیده می‌شوند، تمایل دارند هم ویژگی‌های شخصیتی ذاتی شما و هم اینکه چگونه یاد گرفته‌اید با موقعیت‌های اجتماعی خاص کنار بیایید. این مهارت ها می تواند در طول فرآیند مصاحبه شغلی به شما کمک کند و می تواند تأثیر مثبتی بر پیشرفت شغلی شما داشته باشد.

مهارت های بین فردی چیست؟

این مهارت ها ویژگی هایی هستند که هنگام تعامل و ارتباط با دیگران به آنها تکیه می کنید. آنها سناریوهای مختلفی را پوشش می دهند که در آن ارتباط و همکاری ضروری است. چند نمونه از مهارت های بین فردی عبارتند از:

 1. گوش دادن فعال
 2. کار گروهی
 3. مسئولیت پذیری
 4. قابل اعتماد بودن
 5. رهبری
 6. انگیزه
 7. انعطاف پذیری
 8. صبر
 9. یکدلی

در یک محیط کاری، مهارت های قوی بین فردی دارایی است که می تواند به شما کمک کند تا در پیچیدگی، تغییرات و وظایف روزمره پیمایش کنید.

مهارت های بین فردی: تعریف با مثال

 

چرا مهارت های بین فردی مهم است؟

می تواند به شما در طول فرآیند مصاحبه شغلی کمک کند زیرا مصاحبه کنندگان به دنبال متقاضیانی هستند که بتوانند به خوبی با دیگران کار کنند.

آنها همچنین به شما کمک می کنند تقریباً در هر شغلی با کمک به درک افراد دیگر و تنظیم رویکرد خود برای کار با یکدیگر، موفق شوید. به عنوان مثال، در حالی که مهندسان نرم افزار ممکن است بیشتر وقت خود را به طور مستقل روی کد کار کنند، ممکن است نیاز به همکاری با برنامه نویسان دیگر برای ارائه موثر محصول به بازار داشته باشند. این امر به ویژه زمانی که شرکت‌های بیشتری از چارچوب‌های چابک مشترک برای انجام کار استفاده می‌کنند، صادق است. کارفرمایان به دنبال کارمندانی خواهند بود که هم بتوانند وظایف فنی را با عالی انجام دهند و هم به خوبی با همکاران ارتباط برقرار کنند.

نمونه هایی از مهارت های بین فردی

بر خلاف مهارت های فنی یا سخت، مهارت های بین فردی مهارت های نرمی هستند که به راحتی در صنایع و موقعیت ها قابل انتقال هستند. کارفرمایان برای این مهارت ها ارزش قائل هستند، زیرا آنها به محیط های کاری مثبت کمک می کنند و به حفظ جریان کاری کارآمد کمک می کنند.در اینجا لیستی  برای شما آورده شده است تا بتوانید مهارت هایی را که ممکن است برای کارفرمایان ارزشمند هستند، شناسایی کنید:

گوش دادن فعال

گوش دادن فعال به معنای گوش دادن به دیگران با هدف جمع آوری اطلاعات و تعامل با گوینده است. شنوندگان فعال هنگام گفتگو با دیگران از رفتارهای منحرف کننده اجتناب می کنند. این می تواند به معنای کنار گذاشتن یا بستن لپ تاپ یا دستگاه های تلفن همراه در حین گوش دادن، و پرسیدن و پاسخ دادن به سؤالات در صورت درخواست باشد

قابل اعتماد بودن

در هر شرایطی می توان به افراد قابل اعتماد اعتماد کرد. این می تواند شامل هر چیزی از وقت شناس بودن تا عمل به وعده ها باشد. کارفرمایان برای کارگران قابل اعتماد بسیار ارزش قائل هستند و وظایف و وظایف مهم را به آنها اعتماد می کنند.

یکدلی

«هوش عاطفی» یک کارگر این است که چقدر نیازها و احساسات دیگران را درک می کند. کارفرمایان ممکن است کارمندان دلسوز یا دلسوز را برای ایجاد یک محل کار مثبت و با عملکرد بالا استخدام کنند.

رهبری

رهبری یک مهارت مهم بین فردی است که مستلزم تصمیم گیری موثر است. رهبران مؤثر بسیاری از مهارت‌های  دیگر مانند همدلی و صبر را برای تصمیم‌گیری ترکیب می‌کنند. مهارت های رهبری می تواند هم توسط مدیران و هم برای مشارکت کنندگان فردی مورد استفاده قرار گیرد. در هر نقشی، کارفرمایان برای افرادی که برای رسیدن به اهداف مشترک پیش قدم می شوند،، ارزش قائل هستند.

کار گروهی

توانایی کار با هم به عنوان یک تیم در هر محل کاری بسیار ارزشمند است. کار تیمی شامل بسیاری از مهارت های دیگر مانند ارتباط، گوش دادن فعال، انعطاف پذیری و مسئولیت است. کسانی که بازیکنان تیم خوبی هستند، اغلب وظایف مهمی در محل کار به آنها محول می شود و ممکن است به عنوان کاندیدای خوبی برای ترفیع دیده شوند.

مشاغلی که نیاز به مهارت های بین فردی دارند

هر شغلی که برای آن درخواست می دهید به نوعی به این دست از مهارت ها نیاز دارد. برخی از مشاغلی که بیش از سایرین بر مهارت های قوی بین فردی متکی هستند عبارتند از:

 • معلمان: معلمان برای همکاری با یکدیگر، مدیران، دانش آموزان و والدین به مهارت های بین فردی قوی نیاز دارند. یک معلم همدل و صبور می تواند به دانش آموزان کمک کند تا به طور موثر در آموزش خود بیاموزند و رشد کنند.
 • دستیاران اداری:  دستیاران اداری در کنار سایر مهارت ها باید بسیار قابل اعتماد باشند.  همچنین به طور منظم با مشتریان یا مشتریان در تماس هستند و مهارت های بین فردی را به یک وظیفه ضروری شغل تبدیل می کنند.
 • پرستاران: آسایش و مراقبت از بیماران یک مهارت کلیدی برای پرستاران است. مهارت‌های مهم بین فردی از همه نوع، به ویژه همدلی و صبر جزء لاینفک صنعت هستند.
 • مدیران بازاریابی: بازاریابی به چندین مهارت فنی و نرم نیاز دارد. مهارت های ارتباطات بین فردی بخش مهمی از مدیریت بازاریابی و بازاریابی است. زیرا متخصصان بازاریابی نه تنها در توسعه کمپین های بازاریابی به طور مشترک کار می کنند، بلکه با مشتریان و تیم های فروش نیز همکاری می کنند.
 • نمایندگی های خدمات مشتری: خدمات رسانی به مشتری به سطح بالایی از مهارت های مردمی نیاز دارد. افرادی که در بخش خدمات مشتری مشغول به کار هستند، بیشتر ساعات کاری خود را با مشتریانی که ممکن است ناامید، گیج یا عصبانی باشند، سپری می کنند. مهارت های ارتباطی به ویژه صبر، همدلی و گوش دادن فعال ضروری است.

چگونه می توان مهارت های بین فردی را هنگام درخواست شغل برجسته کرد

در طول مرحله درخواست شغل و مصاحبه، می توانید مهارت های بین فردی خود را در CV و نامه پوشش خود برجسته کنید. پس از اینکه با موفقیت استخدام شدید، باید به حفظ مهارت های خود و توسعه مهارت های جدید ادامه دهید.

از جمله مهارت های بین فردی در یک رزومه

در رزومه خود، چند مهارت کلیدی بین فردی را در بخش مهارت ها قرار دهید. بهترین مهارت هایی که می توان در اینجا قرار داد، مهارت هایی هستند که مطمئن هستید با هر یک از مراجعی که در درخواست شغلی خود فهرست می کنید تأیید می شوند. آگهی شغلی را مرور کنید تا متوجه شوید کدام یک از مهارت های شما با شغلی که برای آن درخواست می دهید مرتبط است و کدام یک را باید در CV خود اولویت بندی کنید.بخش مهارت های CV شما ممکن است به شکل زیر باشد:

 1.  مهارت های فنی: سیستم های POS، Excel، HTML، سیستم های تلفن دیجیتال
 2. مهارت های اضافی: بازیکن تیمی کارآمد، ارتباط پذیر و همکاری بالا، شنونده فعال، محقق مبتکر همچنین می توانید نمونه هایی از مهارت های بین فردی خود را در قسمت تجربه رزومه خود ارائه دهید. این کار می تواند با گنجاندن مثال های عینی از نحوه کار با دیگران و نتایجی که به دست آورده شود. به عنوان مثال: “با طراحان، و استراتژیست ها در یک طرح تغییر نام تجاری که منجر به افزایش ۳۰ درصدی بازدید از وب سایت شد، همکاری کرد.

از جمله مهارت های بین فردی در نامه درخواست کار

برای نامه خود، ممکن است بخواهید روی یک مهارت بین فردی قوی و مرتبط تمرکز کنید. این می تواند به کارفرما کمک کند تا در مورد حوزه ای که شما آن را یکی از نقاط قوت خود می بینید، ایده خوبی پیدا کند. همچنین ممکن است بخواهید به طور خلاصه توضیح دهید که چگونه این مهارت می تواند برای کارفرما مفید باشد و یک رابطه کاری خوب ایجاد کند. بخش نمونه ای که مهارت های شما را در نامه پوششی برجسته می کند می تواند به شکل زیر باشد: با کار فرمای قبلی‌ام، اغلب از من برای کمک به تشکیل تیم‌های مشترک دعوت می‌شد.

مهارت های بین فردی در مصاحبه شغلی و در حین کار

مهارت های شما هم در طول مصاحبه شغلی و هم در حین کار ضروری خواهد بود. در طول مصاحبه شغلی شما، مدیر استخدام ممکن است به دنبال این باشد که ببیند شما چقدر به طور فعال گوش می دهید، ارتباط چشمی خود را حفظ می کنید و آیا مودب و محترم هستید یا خیر. مصاحبه شغلی نیز فرصت خوبی برای نشان دادن قابل اعتماد بودن است. برای مثال، زودتر رسیدن به مصاحبه، نشان می دهد که شما در مصاحبه جدی هستید و به وقت مصاحبه کننده احترام می گذارید.

هنگامی که با موفقیت شغلی پیدا کردید، همچنان بر این مهارت ها تکیه خواهید کرد. با نشان دادن اینکه قابل اعتماد هستید، ابتکار عمل برای رهبری و تأثیر مثبت بر همکاران خود دارید، می توانید به عنوان یک هم تیمی مشارکتی شهرت قوی داشته باشید.

مهارت های ارتباطی بین فردی به طور فزاینده ای توسط کارفرمایان در هر صنعتی ارزشمند است. صرف نظر از نوع شغلی که به دنبال ورود به آن هستید، توانایی شما در کار خوب با همکاران و کارفرمایتان ممکن است تأثیر خوبی بگذارد و منجر به رشد شغلی مثبت شود.

 

https://uk.indeed.com/career-advice/cvs-cover-letters/interpersonal-skills

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *