مدل monster برای افزایش دلبستگی و چسبندگی کارکنان به سازمان

مدل monster برای افزایش دلبستگی و چسبندگی کارکنان به سازمان

Monster یک سایت کاریابی کارمندیابی است که از طریق تلاش برای ایجاد بیشترین تناسب بین شغل و فرد، به سازمانها کمک می کند تا کارکنان شایسته استخدام کنند و به کارکنان کمک می کند تا سازمان و شغلی مناسب و دلخواه بدست آورند. از آنجا که تناسب شخص و شغل از الزامات اساسی ایجاد و تقویت اشتیاق و انگیزه کارکنان است، دامنه تلاش این سایت به موضوعاتی از جمله چگونگی ارتقاء شاخص های مربوط به رضایت، تعهد، وفاداری و اشتیاق کاری کارکنان نیز گسترش یافته است.

Monster شش استراتژی (تلاش بلندمدت و بهم پیوسته) را برای تقویت دلبستگی کارکنان به کار و سازمان پیشنهاد داده است که به شرح زیر است:

۱-باید سرپرستان را در قبال این موضوع مهم انگیزه و اشتیاق کارکنان) مسئول و پاسخگو کنید.

سرپرست مستقیم دامنه وسیعی دارد و از مدیر عامل که سرپرستی مدیران ارشد سازمان را به عهده دارد تا سر کارگری که در پائین ترین لایه های سازمانی سرپرستی چند کارگر ساده را انجام می دهد در بر می گیرد.  حتی توصیه شده است که بخشی از حقوق متغیر یا مزایا و پاداش های سرپرستان به عملکرد آنها در این مورد مرتبط و متصل شود.

۲- بین کار و زندگی کارکنان توازن برقرار کنید:

برای کارکنان جدید و جوان سازمان ها، بویژه کارکنان دانشگر و تحصیل کرده، توازن بین کار و زندگی اهمیت زیادی یافته است. آنها مایلند کارشان مزاحم مسیر زندگی شخصی و برنامه های شخصی که برای زندگی خانوادگی، تفریح و تحصیل دارند نشود. وقتی به کارکنان فرصت میدهیم تا به آرمان ها و اهداف شخصی شان بپردازند، آنها هم این انگیزه را پیدا می کنند که در ساعات کار و فارغ از تاثیر مسائل خانوادگی و برنامه های شخصی، با همه توان و تلاش خود در خدمت تحقق اهداف و برنامه های سازمان باشند.

۳- یک برنامه جانشین پروری طراحی کنید که مسیر پیشرفت را برای استعدادها باز کند:

وقتی برای آینده کارکنان و رشد و پیشرفت آنها سرمایه گذاری می کنید، آنها را ترغیب می کنید که سرمایه دانشی و مهارتی خود را برای آینده و رشد و پیشرفت سازمان بکار اندازند.

۴- ابزاری برای نظارت بر چسبندگی کارکنان به سازمان در طول چرخه زندگی کاری آنها فراهم کرده و بکار بگیرید:

انجام نظارت دائمی (اندازه گیری و پایش) بر رضایت و انگیزش کارکنان این پیام را به کارکنان میدهد که انگیزه آنان از موضوعات مهم سازمان و مورد علاقه مدیران است و این امکان را به سازمان و مدیران آن میدهد که پس از این نظارت های دوره ای، منظم و مستمر و با اتکاء به نتایج و اطلاعات حاصله، اقداماتی را طراحی و تلاشهائی را اجرا کنند که به بهبود وضعیت رضایت و سطح دلبستگی کارکنان بیانجامد.

۵- منابع و تلاش های سازمان را برای حفظ درخشان ترین استعدادها و ارزشمندترین کارکنان متمرکز کنید:

حفظ کارکنان ماهر و شایسته، بویژه کسانی که از بازار کار خوبی در خارج از سازمان برخوردارند، دشوارتر و تعیین کننده تر است. لذا نگهداری آنهاو تلاش برای درگیر کردن تمام قد آنها در فعالیتهای شغلی و سازمانی باید در اولویت برنامه ها مدیران قرار داشته باشد.

۶- یک برند کارفرمائی ایجاد کنید که جذابیت سازمان را بالا ببرد:

کارکنان، بویژه کارکنان ارزش آفرین، ماهر و شایسته مایلند در سازمانی مشهور، معتبر و خوشنام کار کنند. وقتی سازمان شما یک سازمان شناخته شده است ، کارکنان نیز با افتخار و غرور به آن می پیوندند، در آن باقی می مانند و آن را ترک نمی کنند. در چنین سازمانهائی، کارکنان همه تلاش و توان خود را بکار می برند و با همه وجود به انجام وظایف و اثبات شایستگی هایشان می پردازند تا افتخار عضویت یا ادامه عضویت در آن را از دست ندهند

چگونه کارکنانی با انگیزه و عاشق کار و سازمان داشته باشیم دکتر ابوالعلایی انتشارات مدیریت صنعتی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *