برنامه ریزی منابع انسانی: مفهوم ، معنی و ماهیت

برنامه ریزی منابع انسانی: مفهوم ، معنی و ماهیت

مقاله به اشتراک گذاشته شده توسط :

آگهی ها:

این مقاله را بخوانید تا با مفهوم ، معنی و ماهیت برنامه ریزی منابع انسانی آشنا شوید!

مفهوم:

منابع انسانی مهمترین دارایی هر سازمان است. موفقیت یا شکست ، رشد و پیشرفت سازمان به منابع انسانی بستگی دارد. بنابراین سازمان باید برای دستیابی و تحقق اهداف سازمانی ، منابع انسانی آگاه ، ماهر ، آموزش دیده ، با استعدادی و بالقوه کسب کند. در دستیابی به آنها باید مراقبت زیادی صورت گیرد. برنامه ریزی منابع انسانی با توجه به اهداف کلی سازمانی ، در این زمینه جهت مدیریت منابع انسانی جهت لازم را فراهم می کند.

اهداف سازمانی تعداد ، نوع و نوع منابع انسانی مورد نیاز را تعیین می کنند و برای دستیابی به آنها روند برنامه ریزی منابع انسانی آغاز می شود. برنامه ریزی منابع انسانی شکاف بین برنامه های سازمانی و مدیریت منابع انسانی را ایجاد می کند. این یک تعیین آگاهانه از جهت و ترکیب منابع انسانی سازمان است. برنامه ریزی منابع انسانی زمینه های لازم را فراهم می کند و مرحله آماده سازی نیروی انسانی را برای پر کردن جایگاه های مختلف در سازمان فراهم می کند.

آگهی ها:

برنامه ریزی منابع انسانی باید با سیاست منابع انسانی سازمان هماهنگ باشد. منابع انسانی با ارزش ترین دارایی های فکری است. از این رو برنامه ریزی آنها باید با دقت انجام شود. سازمانها از غفلت مردم استفاده می کردند زیرا نمی توانند مالکیت خود را در مورد سایر منابع ایجاد کنند. اکنون مشخص شده است که بی توجهی به منابع انسانی ممکن است هزینه های سنگینی برای سازمان داشته باشد. برنامه ریزی منابع انسانی برای ردیابی یک مسیر ، یافتن راهی برای دستیابی به منابع انسانی کمک می کند.

معنی و ماهیت برنامه ریزی منابع انسانی:

برنامه ریزی منابع انسانی حرکت سازمان را از موقعیت فعلی نیروی انسانی به سمت پیش بینی شده تعیین می کند. این فرایندی است که تعداد و نوع مورد نیاز افراد را در زمان مناسب و در مکانهای مناسب برای تحقق اهداف سازمانی تعیین و اطمینان می دهد.

طبق گفته دیل. S. برنامه ریزی منابع انسانی ساحل ، “فرایندی است برای تعیین و اطمینان از اینکه سازمان تعداد کافی از افراد واجد شرایط ، در مواقع مناسب را داشته باشد ، کارهایی را انجام می دهد که نیازهای بنگاه اقتصادی را برآورده کرده و رضایت افراد را درگیر می کند. “

برنامه ریزی منابع انسانی فرایندی مداوم برای جستجوی نوع و تعداد مناسب افراد در زمان مناسب و در مکان های مناسب است تا بتواند در سازمان مزایایی را برای شرکت و افراد به انجام برساند. برنامه ریزی منابع انسانی باید با برنامه ریزی کلی سازمان مطابقت داشته باشد.

آگهی ها:

برنامه ریزی صحیح منابع انسانی منجر به بهبود در بهره وری می شود و به دستیابی به اهداف سازمان کمک می کند. همچنین به کمترین میزان گردش کار کمک می کند. برنامه ریزی منابع انسانی مدیریت را در قرار دادن افراد مناسب در موقعیت های مناسب و در زمان مناسب امکان پذیر می کند. این امر در صورتی امکان پذیر است که اداره منابع انسانی به خوبی در عملکرد سازمان ادغام شده و دست آزاد برای بازی در نقش خود داشته باشد.

پیش بینی نیازهای نیروی انسانی باید با دقت انجام شود و آنها را در حد امکان به دست آورد. برنامه ریزی مؤثر سازمان را با تعداد و نوع مناسب افراد با مهارت ها و توانایی های مناسب در مناسب ترین زمان تضمین می کند. برنامه ریزی منابع انسانی ممکن است هدف کوتاه مدت ، میان مدت یا بلند مدت باشد. برنامه ریزی کوتاه مدت منابع انسانی ممکن است فقط در استخدام و انتخاب کارمندان متمرکز باشد ، در حالی که برنامه ریزی میان مدت نیروی انسانی با هدف ایجاد مقررات برای آموزش و توسعه منابع انسانی جدا از کسب آنها است.

برنامه ریزی بلند مدت منابع انسانی با هدف گسترده تری از این رو متمرکز بر کسب آنها ، آموزش و توسعه ، بهداشت ، رفاه و ایمنی ، تعیین دستمزد ، حقوق ، پاداش و سایر مزایای حاشیه ای ، حفظ سیستم اطلاعاتی منابع انسانی ، ارزیابی عملکرد ، برنامه ریزی شغلی است. ، مدیریت مشاوره استرس و غیره. توسعه منابع انسانی نیاز به برنامه ریزی طولانی مدت دارد. این پیشرفت و رشد سازمان را تضمین می کند. هر سازمان باید مراحل مختلف رشد را پشت سر بگذارد. برنامه ریزی منابع انسانی اتخاذ شده توسط سازمان با توجه به مراحل مختلف متفاوت است.

در دوره نوزادی سازمان ، برنامه ریزی منابع انسانی مطابق نیاز سازمان است. در این مرحله دولت همچنین امتیازات مختلفی از قبیل تعطیلات مالیاتی ، قدرت با نرخ پایین و غیره را ارائه می دهد. هدف این است که اجازه دهید بنگاه اقتصادی رشد کند. در سازمان رو به رشد ، برنامه ریزی منابع انسانی بعد جدیدی از پیش بینی منابع انسانی را بدست می آورد و به پیشرفت آنها اهمیت می دهد. سازمان کاملاً رشد یافته و مستقر ، برنامه ریزی بلند مدت منابع انسانی را اتخاذ می کند.

آگهی ها:

سهام منابع انسانی فعلی و پتانسیلهای آنها گرفته می شود ، اجراها ارزیابی می شوند. این سازمان می تواند اطلاعات منابع انسانی را در یک نرم افزار رایانه ای توسعه داده و نگه داشته و آنرا در اختیار همه مدیران خط و منابع انسانی قرار دهد تا بتوانند یک ارزیابی مناسب از موجودی منابع انسانی تهیه کنند که در برنامه ریزی برای منابع انسانی کمک می کند.

برنامه ریزی منابع انسانی از موجودی منابع انسانی فعلی استفاده می کند و نیاز آینده را پیش بینی می کند. سیستم اطلاعاتی منابع انسانی می تواند در این زمینه نقش حمایتی در تصمیم گیری داشته باشد. این باعث می شود مدیران در تصمیم گیری در مورد استخدام ، ارتقاء ، انتقال ، آموزش و رفع مزد تصمیم گیری کنند.

برنامه ریزی منابع انسانی فرایند تصمیم گیری در مورد تهیه ، توسعه ، جبران خسارت ، اطلاعات ، رفاه ، ارزیابی و ایمنی منابع انسانی است. این فرآیند تجسم برنامه ها و اهداف سازمانی با تأمین نیازهای کمی و کیفی نیروی انسانی از طریق استفاده صحیح از آنها به واقعیت است.

تدوین و انتخاب برنامه ریزی منابع انسانی به نوع و نوع سازمان بستگی دارد. این ممکن است برنامه ریزی منابع انسانی کوتاه مدت یا بلند مدت ، انعطاف پذیر یا سفت و سخت را ترجیح دهد. این بیشتر به نوبه خود به استراتژی اتخاذ شده توسط سازمان بستگی دارد.

آگهی ها:

منابع انسانی منابع چند وجهی هستند. آنها نه تنها در توانایی ها ، مهارت ها ، پتانسیل ها ، قابلیت ها ، اشتیاق ، تکنیک ها متفاوت هستند بلکه دارای بیش از یک کیفیت هستند. برنامه ریزی منابع انسانی ، میزان موجودی این موجودی از مهارت های معمولی را که توسط اداره منابع انسانی نگهداری می شود ، ضمن پیش بینی نیاز آینده ، در نظر می گیرد.

برنامه کلی سازمان با برنامه منابع انسانی یکپارچه است. منابع انسانی اهداف انجام وظایف منابع انسانی کسب ، توسعه ، جبران خسارت ، ارتقاء ، انتقال ، حفظ ، خاتمه ، خاتمه بازنشستگی ، رفاه ، ایمنی را برای تسهیل در تحقق اهداف شرکت تعیین و تعیین می کند.


http://www.yourarticlelibrary.com/human-resource-development/human-resource-planning-concept-meaning-and-nature/60195

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *