آنالیز عملکرد

آنالیز عملکرد چیست؟


تجزیه و تحلیل عملکرد همچنین به عنوان تجزیه و تحلیل “شکاف” شناخته می شود. تجزیه و تحلیل عملکرد به عملکرد فعلی یک کارمند نگاه می کند و مشخص می کند که آیا یک کارمند مطابق دلخواه عمل می کند یا خیر. این تجزیه و تحلیل فرض می کند یک استاندارد ضمنی یا صریح برای عملکرد فعلی وجود دارد.
هرچه استاندارد برای عملکرد فعلی صریح تر باشد ، توصیف “شکاف” یا نقص نقص سوراخ آسان تر خواهد بود. دانا گاینز رابینسون و جیمز سی رابینسون در كتاب خود “آموزش برای تأثیر” ، مربیان را ترغیب می كنند شخصی را كه متقاضی آموزش است برای توصیف كمبود با استفاده از یك سری از “است” و “باید” بدست آورند.
به عنوان مثال ، کارمند چه کاری انجام می دهد که نادرست است؟ در عوض کارمند باید چه کاری انجام دهد؟ اگر کارمند مطابق دلخواه عمل نمی کند ، کارهایی را که نادرست انجام می دهد شناسایی کنید. در مرحله بعد ، رابرت مگر و پیتر پیپ پیشنهاد می كنند كه آیا این كمبود به اندازه كافی برای انجام كاری مهم است یا خیر. اگر نقصان مهم نیست ، به سراغ موضوعات دیگر بروید. در آخر بپرسید که چرا کارمند وظیفه را به صورت کمبود انجام می دهد.
کمبود یک تفاوت با یک نتیجه منفی است ، به این معنی که کارمند مطابق با استانداردهای شناخته شده برای تصدی نیست. مشخص کنید که آیا این کمبود در اثر عدم دانش یا مهارت ایجاد شده است یا اینکه موارد دیگری در راه عملکرد به حالت استاندارد پیش می آیند. به عنوان مثال ، در مطالعه موردی ، پیت گمان می برد كه مدیران فروشگاه ممكن است از سرعت شغلی و فشار برای جذب كارمندان ، استخدام ها ، جهت گیری ها و آموزش های خود در اسرع وقت غافل شوند. ممکن است مناسب باشد که عملکرد کمبود را با کارمندان مشاغل و همچنین سرپرستان و کسانی که محصول کار را از عملکرد ناکافی دریافت می کنند بحث کنیم تا همه جنبه های کمبود را به وضوح درک کنیم.


هدف از تحلیل عملکرد چیست؟


هدف از انجام تجزیه و تحلیل عملکرد ، شناسایی علت عملکرد نادرست است تا بتوان اقدامات اصلاحی مناسب را انجام داد. به طور مشخص تر ، آیا مسئله یا مشکل ناشی از کمبود مهارت است؟ اگر چنین است آزمایش کنید و نتایج را اندازه گیری کنید. ۷ راه حل ارزیابی نیازهای آموزشی مناسب است. اگر مسئله یا مشکل کمبود مهارت نباشد ، یک راه حل غیر آموزشی مناسب تر است.
به عنوان مثال ، اگر یک کارمند می داند چگونه یک کار را به درستی انجام دهد و تصمیم به انجام کار را ندهد ، هیچ مقدار آموزش باعث نمی شود که کارمند به دلخواه انجام دهد. به دلایلی که کارمند تصمیم به انجام صحیح کار نمی دهد نگاه کنید و مشخص کنید که آیا موانعی وجود دارد ، هیچ مجازاتی وجود ندارد ، هیچ بازخورد ، یا علل دیگری که به درستی انجام نمی شود.
راه حلهای غیرآموزشی ممکن است شامل رفع موانع ، ارائه مجازات ها و بازخورد مناسب باشد انجام تجزیه و تحلیل عملکرد قبل از هر نوع ارزیابی دیگر نیازها ، از آنجا که ممکن است این مسئله نیازی به راه حل آموزشی نداشته باشد. اکثر اشکال دیگر ارزیابی نیازها شامل توسعه اطلاعات در مورد کار و جمعیت هدف است. اگر آموزش راه حل مناسبی نباشد ، انجام تجزیه و تحلیل عملکرد در ابتدا باعث صرفه جویی در وقت و منابع می شود

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *